Forum Bioderko
Forum Bioderko zrzesza chorych z problemami stawów biodrowych, fizjoterapeutów, lekarzy ortopedów oraz osoby związane i zainteresowane tematem.

Prawa i przywileje pacjenta - Zwolnienie lekarskie

Lenka4 - Czw 26 Lis, 2009
Temat postu: Zwolnienie lekarskie
Próbowałam szukać informacji na ten temat, ale może nie potrafię właściwie sformułować zapytania. Interesuje mnie taka kwestia.

Czy po zgłoszeniu się do szpitala na operację endo dostaję od razu zwolnienie lekarskie, które przedstawiam pracodawcy?

Jeśli tak, to problem z głowy.
A jeśli nie, to zaczynają się schody.
Idę do szpitala 14 grudnia, operację mam zaplanowaną na 15. 12. Ze szpitala wyjdę, jak wszystko dobrze pójdzie - a niby czemu nie miałoby dobrze pójść :mrgreen: - po Świętach. Potem lekarz zapowiedział trzymiesięczne zwolnienie.
Od 14 grudnia do końca roku nie ma mnie w pracy. Powinnam przedstawić zwolnienie lekarskie, bo tylko ono upoważnia mnie do nieobecności. Ponieważ nie przekroczę 33 dni nieobecności, tym samym pracodawca wypłaca moje wynagrodzenie chorobowe.
Od początku nowego roku przez 33 dni także. Potem sprawę przejmuje ZUS i będzie mi wypłacał zasiłek chorobowy. Ciekawe ile czasu w związku z tą zmianą będę bez kasy na chleb i jedzenie dla moich kotów :lol:

Czy możecie podzielić się doświadczeniem w tej materii?

madzi_czer - Pią 27 Lis, 2009

Lenka4 w dniu przyjęcia możesz poprosić o takie oświadczenie na piśmie, że jesteś przyjeta do szpitala, to pracodawcy wystarczy. Oczywiście najlepiej, aby ktoś z Twoich bliskich zawiózł je jak najszybciej do zakładu pracy. Zwolnienie lekarskie otrzymasz w dniu wypisu ze szpitala.
U mnie w pracy (powyżej 120 osób) pracodawca kwotę mojego wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie odejmuje sobie od kwoty składek ZUS, które ma zapłacić za pracowników. Dlatego ja pensję dostaję w tym samym dniu, co inni :-D

Lenka4 - Pią 27 Lis, 2009

Dzięki Madzi_czer. Upewnię się jeszcze co oni na to. Ponieważ do szpitala dowiezie mnie mąż więc na drugi dzień papierek powinien dostać pracodawca (poniżej 20 osób).
Libra - Pon 30 Lis, 2009

Lenka....w zasadzie, to wcale nie ma u Ciebie problemu. Skoro do szpitala idziesz 14-go, a wyjdziesz z niego tuż po Świętach, to zanim okres rozliczeniowy się zamknie-pracodawca będzie miał już zwolnienie lekarskie na biurku. Dla potwierdzenia jedynie, zgodnie z radą powyżej, weź zaświadczenie lekarskie, że jesteś w szpitalu i niech mąż je zawiezie, ale nie musi z tym gonić drugiego dnia (może sobie odpocząć po wrażeniach ;-) ). W zasadzie dla potwierdzenia u pracodawcy, że nie wybierasz się na urlop, wystarczyłoby przedłożenie mu przed pójściem do szpitala skierowania (dla pewności, skierowanie takie przedkłada się jako załącznik do pisma przewodniego i podaję się takie pismo przez sekretariat, z potwierdzeniem jego przyjęcia-pieczątka sekretariatu, lub jakis inny podpis, że otrzymali).
Czasami jest tak, że szpital sam powiadamia pracodawcę o przyjęciu danego pacjenta na oddział (ja tak miałam kiedyś), ale na to nie ma co liczyć raczej ;-)

zozo - Sob 19 Gru, 2009

Ponieważ nie należę do tych szczęśliwców u których wszystko przebiega gładko i sprawnie. Jestem 4 m-ce po operacji – niestety są komplikacje i zaczynam się obawiać, czy 6 + 3 m-ce L-4 wystarczą, zaczęłam interesować się swoimi prawami i okazuje się, że jeśli na powrót do pracy okres przysługującego zasiłku chorobowego nie wystarcza a rokujemy, to można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Więcej informacji poniżej na stronach ZUS.

Może komuś się przyda, chociaż nikomu nie życzę, bo to oznacza, że mamy problemy :-( .

Świadczenie rehabilitacyjne:
http://forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=341

Lenka4 - Nie 27 Gru, 2009

W tej chwili mam pierwsze zwolnienie 14.12 - 12.01. No i będę musiała postarać się o następne. Czy ktokolwiek z was załatwiał sobie zwolnienie przez prokurenta lub telefonicznie? Czy też trzeba się zebrać, ubrać i wybrać do ortopedy?
Żaneta - Nie 03 Sty, 2010

Moze ktoś z was się orientuję i może mi pomóc ,jestem trzeci rok na urlopie wychowawczym ,który kończy się 03 04 10, a 13 05 10 idę na operacje Ganza. Moje pytanie : czy zaraz po wychowawczym mogę isc na zwolnienie lekarskie czy muszę isc do pracy i czy pracodawca może mnie zwolnic.Zupełnie nie wiem jak to rozegrac :-/
pasiflora - Nie 03 Sty, 2010

Żaneta, szukałam na stronach internetowych odpowiedzi na Twoje pytanie i nie doszukałam się odpowiedzi Jednak były wypowiedzi o zwolnieniu chorobowym po wychowawczym, bo kobieta zaszła w kolejną ciąże i odpowiadający stwierdzili, że nie ma problemu, że nie trzeba przepracować żadnego dnia pomiędzy.
Mi samej osobiście się wydaje , że wracając do pracy jesteś pełnoprawnym pracownikiem, który ma prawo do chorobowego. Najlepiej zadzwoń do ZUS-u i się dowiedz. Powodzenia życzę

Żaneta - Pon 04 Sty, 2010

Dzięki Pasiflora, do ZUS-u już dzwoniłam, ale pani nie była zbyt miła dowiedziałam się ,że musze złożyc podanie miesiąc przed końcem wychowawczego, że jestem gotowa do podjęcia pracy[czyli na chorobowe chyba nie mogę isc], a wtedy to już zależy od pracodawcy mimo ,że mam umowe na czas nie określony może mnie zwolnic :-?
madzi_czer - Pon 04 Sty, 2010

Żaneta ja również byłam na urlopie wychowawczym przed zabiegiem, tylko że mój trwałby jeszcze długo, gdybym go nie przerwała. Ja zrobiłam tak, jak powiedziała Ci pani z ZUS'u, tzn miesiąc przed dniem przyjęcia do szpitala napisałam podanie o przywrócenie do pracy. Tego dnia zaniosłam zaświadczenie, że jestem w szpitalu. Tylko u mnie w pracy wiedzieli o mojej operacji i nie było problemu. Cały czas mam dzięki temu zastępstwo. Teraz czekam na orzeczenie ZUS'u w sprawie świadczeń rehabilitacyjnych, bo 6.01. kończy mi się 182 dzień zwolnienia. Jeżeli dostanę te świadczenia, to super, zawsze to jakieś pieniądze a jeśli nie, to wracam na urlop wychowaczy, bo w maju mam drugie biodro do zrobienia. Zaś mojejmu pracodawcy nie opłaca się mój powrót na kilka miesięcy, bo byłby problem z zastępstwem na te kilka miesięcy po drugiej operacji.
Ewa34 - Nie 24 Sty, 2010

Witam ,chciałam zapytać o taką rzecz,jestem na l4od 7 stycznia 2010 i obecnie jestem na etapie szukania osrodka w którym za w miarę rozsądne pieniadze moge zrobić endoproteze,pracodawca placi mi L4 przez pierwszy miesiąc ,a potem Zus,ale co mam zrobić jak minie te 182dni przez które można byc na zwolnieniu ,a wiem ,że do tej pracy juz nie moge wrócić bo to praca po 13 godzn na nogach,czy mam sie po tym okresie zwolnić ,czy pracodawca mnie zwolni, i jakie koszty ponosi pracodawca po tym okresie 33 dni kiedy zus przejmuje wypłatę L4,od pracownika który jest u niego zatrudniony a nie pracuje z powodu choroby.
Libra - Nie 24 Sty, 2010

Nie musisz się sama zwalniać...Po upływie ustawowego okresu zwolnienia przysługuje Ci jeszcze świadczenie rehabilitacyjne ZUS. Wniosek o przyznanie takowego wystawia lekarz. Należy go złożyć mniej więcej ok. 6 tygodni przed upływem terminu ustatniego przysługującego zwolnienia. Wniosek składa się samodzielnie, lub robi to za nas zakład pracy (oczywiście zakład musi wczesniej otrzymac dokumenty). Jeżeli świadczenie zostanie przyznane, to jeszcze przez okres 3 miesięcy pracodawca nie może Cie zwolnić (zakładam, że pracujesz na czas nieokreslony). Po tym okresie, nawet jeżeli świadczenie rehabilitacyjne nadal przysługuje, pracodawca może Cie bezkarnie zwolnić, przy czym wypowiedzenie nastepuje bez winy pracownika.
Edi - Sro 27 Sty, 2010

Ewa34 napisał/a:
Witam ,chciałam zapytać o taką rzecz,jestem na l4od 7 stycznia 2010 i obecnie jestem na etapie szukania osrodka w którym za w miarę rozsądne pieniadze moge zrobić endoproteze,pracodawca placi mi L4 przez pierwszy miesiąc ,a potem Zus,ale co mam zrobić jak minie te 182dni przez które można byc na zwolnieniu ,a wiem ,że do tej pracy juz nie moge wrócić bo to praca po 13 godzn na nogach,czy mam sie po tym okresie zwolnić ,czy pracodawca mnie zwolni, i jakie koszty ponosi pracodawca po tym okresie 33 dni kiedy zus przejmuje wypłatę L4,od pracownika który jest u niego zatrudniony a nie pracuje z powodu choroby.Ewa34 mamy ten sam problem ja jestem na L4 od dziś....daj znać jak znajdziesz operacje
za rozsądne pieniadze,ja byłam w Żorach u Doktora Deca on wyliczył mi endo typu Nanos
dodając do tego wszystko co potrzeba w moim wieku ...koszt ok.30000 :-(

Ewa34 - Sro 10 Lut, 2010

edyta olszewska, Witaj ,ja znalazłam w Bielsku w Klinice Św.Łukasza ,podobno,bo dowiedziałam się tego przez osobe trzecią ale która tam pracuje ,ona sie tam pytała i mowiła ,że to koszt 17tysięcy z dwutygodniową rehabilitacją.niestety jest tam tylko jeden lekarz który robi biodra Podżorski i wkurzył mnie bo kaze mi tylko czekać jeszcze bo jestem młoda,a mnie juz strasznie boli.w Żorach byłam u Smolika I faktycznie kasa nieziemska.
Edi - Wto 13 Kwi, 2010

Właśnie dostałam wezwanie z ZUS jestem na chorobowym od 27 stycznia,jak myslicie
wystarczy im RTG i dokumentacja od lekarza rodzinnego????Do W-wy mam trochę daleko ,aby dostac papiery z ostatniej wizyty u Prof. Czubaka.Oczywiscie mam się stawic 15.04 o 9 rano troche mało czasu.

Grazyna1950 - Wto 13 Kwi, 2010

edyta olszewska napisał/a:
wystarczy im RTG i dokumentacja od lekarza rodzinnego
Wydaje mi się, że wystarczy. Najwyżej wyślą Cię na konsultacje do Ortopedy Zusowskiego.
Nie wiem czy masz możliwości, ale rozważ może powrót do pracy na około 30 dni. Nie masz jeszcze terminu operacji, wykorzystasz 180 dni zwolnienia i co dalej? Z rentami jest coraz gorzej.

Edi - Wto 13 Kwi, 2010

mam Grazynko termin operacji 14 lipiec 2011,przecież po 180 dniach jest jeszcze zasiłek rehabilitacyjny.Muszę dobrze pomyślec ,żeby dobrze to wszystko rozegrac.
Może poczekam jeszcze miesiąc i spróbuje na jakiś czas wrócic.

Grazyna1950 - Wto 13 Kwi, 2010

edyta olszewska napisał/a:
jest jeszcze zasiłek rehabilitacyjny
Niby tak, ale...... to już komisja ZUSu decyduje o przyznaniu zasiłku. Liczy się ciągłość . 180 dni zwolnienia, ewentualnie 360 dni zasiłku, a po operacji zostanie Ci tylko renta. Zwolnienie lekarskie nie będzie Ci przysługiwać. Masz niezły orzech do zgryzienia. Jak dobrze liczę to chyba do czasu planowanej operacji wykorzystasz te 180 + 360 dni
Żaneta - Sob 08 Maj, 2010

Edytko i jak tam Twoja wizyta w ZUSie? Ja też dostałam wezwanie na 12maja u mnie się pospieszyli bo jestem dopiero miesiąc na zwolnieniu,operacje mam 24 czerwca 2010, mam nadzieję ,że mi nie wstrzymają zwolnienia tyle się o tym naczytałam ,aż mam pietra :shock:
Edi - Sob 08 Maj, 2010

Żaneta nic się nie martw ,ja wzięłam tylko kartę od lekarza który mi wypisywał zwolnienie.
Przeczytał tylko .że czekam na endo. i zapytał o termin i to tyle o wizycie w ZUS :)

basia_barbórka - Wto 28 Gru, 2010

Chciałabym uzyskac informację dotyczącą zwolnienia lekarskiego po operacji endo. Nie mama pojęcia jak postępować )8.01.2011 mam operacje stawu biodrowegoW tej chwili jestem na urlopie do pracy wrócę tylko na jeden dzień i idę do szpitala Jak postąpić z pracodawcą Kto przedłuża zwolnienie lekarskie po operacji? Złożyłam dzisiaj wniosek wydania orzeczenia o niesprawności wiem że jesli nie będę w stanie po operacji dotrzeć na komisję to mam powiadomić i wyznaczą kolejny termin . :-(
Grazyna1950 - Wto 28 Gru, 2010

basia_barbórka napisał/a:
Kto przedłuża zwolnienie lekarskie po operacji?

Mnie każde kolejne zwolnienie lekarskie wydawał lekarz ortopeda z Poradni Ortopedycznej.

aga.t. - Sro 29 Gru, 2010

Mnie również przedłużano L-4 w poradni ortopedycznej.
Po wyjściu ze szpitala dostałam zwolnienie za cały pobyt w szpitalu i do terminu wizyty w poradni- to było 52 dni, potem ok 30 dni kolejne zwolnienia. Pewnie i tak wszystko powiedzą Ci w szpitalu.

Lenka4 - Sro 29 Gru, 2010

Przy wypisie ze szpitala dostalam zwolnienie za czas pobytu plus dodatkowe zwolnienie. Pracodawca byl uprzedzony. Rowniez o tym, ze po zabiegu (endo prawego biodra) minimum 3 miesiace bede na zwolnieniu. Zwolnienie przedluzal lekarz ortopeda. W sumie od operacji bylam na zwolnieniu 4,5 miesiaca.
Warto uprzedzic pracodawce, ze zwolnienie moze tyle potrwac. Wszytko zalezy od tego jaki zabieg i jakie zalecenia po nim.

basia_barbórka - Wto 01 Lut, 2011

Kochani
Po operacji łącznie z pobytem w szpitalu dostałam dwa m-ce zwolnienia , pierwsza wizytę u ortopedy będę miała 14 .03 czy on decyduje o przedłuzeniu zwolnienia ? no napewno nie czuję sie jeszcze taka pewna do powrotu do pracy Mój pracodawca uprzedzony jest że na zwolnieniu moge być do pół roku :-(

pasiflora - Wto 01 Lut, 2011

basia_barbórka, zawsze o zwolnieniu decyduje lekarz. Porozmawiaj z nim i powiedz, że potrzebujesz więcej czasu na funkcjonalną ukierunkowaną rehabilitację bo nie czujesz się na siłach by powrócić do pracy.
MONIKAIMPRESJA - Wto 15 Mar, 2011

Nie wiem czy pisze w dobrym miejscu...
A chciałam zapytać, o to, jak to jest kiedy jest się operowanym w innym mieście i wraca się do swojego, a mianowicie czy przy wypisie ze szpitala
dostaje się jakieś dłuższe zwolnienie, czy jakieś tygodniowe i potem trzeba chodzić na rejon. Czy wystarczy, ze będę mogła kontynuować zwolnienie
u lekarza pierwszego kontaktu? czy też chodzić do ortopedy...
z góry, dzięki za odp

duska - Wto 15 Mar, 2011

MONIKAIMPRESJA, dostajesz L4 na okres do pierwszej kontroli pooperacyjnej. W moim przypadku to jest 6 tyg. Potem, na kontroli lekarz przedłuża i o kolejne 3 lub 4 tyg. A potem juz rejon. Wystarczy lekarz pierwszego kontaktu, tylko musisz mu zanieść dokumentację operacyjną i ewentualnie zaświadczenie od operatora, że powinnaś być na zwolnieniu przez np. poł roku.
MONIKAIMPRESJA - Wto 15 Mar, 2011

Dzięki Duśka, przeczytałam też cały ten temat.
Sprawy dość skomplikowane i bardzo ważne, te ciągłości zwolnień itp

ania62 - Wto 02 Sie, 2011

Witam Was kobietki i mam takie pytanie bo juz sama nie wiem co robic.Endo mam mieć dopiero w przyszlym roku na jesieni.Obecnie jestem na L4 120 dzień.Z tego co się slyszy i widzi na rente szans nie mam a nie mogę ryzykować pojscia na zasiłek rehabilitacyjny bo jak dostanę na kilka miesiecy i nie prdłużą mi to zostane bez renty i bez pracy ( pracodawca na bank mnie zwolni po 3 miesiącach).Pytanie mam takie czy mogę wrócić do pracy po tak długim zwolnieniu i czy lekarz może nie zgodzić się na wystawienie zaświadczenia ,że jestem zdolna do pracy ?. Jestem zatrudniona z PFRONU na stanowisku dla niepełnosprawnych..Jestem osobą samotną i to moje jedyne żródło utrzymania.Chociaż boli mnie bardzo biodro ,musze wrócić .Zatrudnienie mam do lipca 2012r a później kuroniówka no i jakos sie zaraz powinnam łapać na endo. na jesieni.Doradźcie mi czy tak mogę zrobić póki jeszcze mam czas :-(
zozo - Wto 02 Sie, 2011

Ania62, moim zdaniem możesz wrócić do pracy, jeżeli jesteś w stanie pracę wykonywać. Ja wróciłam o kulach a za pół roku miałam operację i kolejne L-4.
ania62 - Wto 02 Sie, 2011

zozo i nie musiałaś mieć od lekarza zaświadczenia ,ze możesz pracować?
pasiflora - Wto 02 Sie, 2011

Zdolność do pracy po zwolnieniu lekarskim

Gdy pracownik jest na zwolnieniu powyżej 30 dni to pracodawca żąda od niego zaświadczenia lekarza medycyny pracy. Są to ustalenia wg prawa pracy.
Pracodawca sam musi Cię na takie badania skierować i on za nie pokrywa wszelkie koszty. Bez tego badania nie wolno pracownika dopuścić do pracy.
Natomiast pracownik po zakończonym leczeniu powinien uzyskać od lekareza prowadzącego zaświadczenie, że jest już zdrowy.

AgaW - Wto 02 Sie, 2011

Jeśli u lekarza medycyny powiesz jaka jest sprawa i faktycznie będziesz czuła, że dasz radę pracować, powiesz o tym - to powinien dać Ci zaświadczenie że jesteś zdolna :) Dużo zależy od Ciebie, od tego jaką masz pracę i jak naprawdę będziesz się czuć, jak podejdziesz do tej rozmowy, czy powiesz jaki masz plan oszczędzania się i odpoczynku ( powinnaś mieć ). Jeśli komuś bardzo na pracy zależy i jasno o tym mówi a przy tym nic strasznego się nie dzieje to dają zdolnośc do pracy :) Tylko Ty musisz wiedzieć czy faktycznie Twój stan pozwoli Ci na wykonywanie zajęć, aby samej siebie nie oszukać i nie zrobić sobie krzywdy :)
ania62 - Wto 02 Sie, 2011

AGaW mimo ,że jestem zatrudniona przez PFRON z grupą na stanowisko przystosowane i mam 10 dni dodatkowego urlopu to też musi być zaświadczenie od lekarza?,bo na chłopski rozum wydaje mi się ,że jest to zrozumiałe, ze bede chorować lub też jeżdzić na rehabilitacje, czy sanatorium. :O
pasiflora - Sro 03 Sie, 2011

ania62, Aga ma rację też pracowałam w zakładzie chronionym i dokładnie te same prawa nas obowiązują.
Musisz mieć zaświadczenie :!:

zozo - Sro 03 Sie, 2011

Oczywiście zaświadczenie o tzw. zdolności do pracy od lekarza medycyny pracy musisz mieć a on musi mieć zgodę na podjęcie pracy od lekarza, który wystawia Ci te L-4. Moim zdaniem to nie jest problem. Od ortopedy otrzymałam zgodę na podjęcie pracy siedzącej i na tej podstawie dostałam właściwy dokument od lekarza medycyny pracy. Takie zasady obowiązują wszystkich pracowników, jak wracają do pracy po długim zwolnieniu.

Jeśli chodzi o urlop dodatkowy, to chyba ma prawo do niego każdy z określoną grupą inwalidką i na to nie wpływają zwolnienia L-4.

AgaW - Sro 03 Sie, 2011

Jest jak pisze Zozo :)
ania62 - Sro 03 Sie, 2011

Dzięki kobietki:)
mariusz - Pon 12 Gru, 2011

Witajcie,proszę o podpowiedż ,ponieważ też nie wiem jak będzie w moim przypadku,otóz mam martwice obu kości udowych-tzn czekają mnie dwa zabiegi pierwszy za około 6-8 mc,zacząlem chorować ponieważ mam już problemy z samodzielnym poruszaniem się ubieraniem co nie stety widać w pracy powiedzieli żebym się zoperował ale oni chyba nie wiedzą ile się czeka na taki zabieg umowe mam jeszcze do sierpnia 2012 póżniej napewno nie przedłużą choruje już 1 mc dostałem skierowanie do orzecznika z ZUS,choruje u lekarza rodzinnego ponieważ w Piekarach powiedzieli abym chorował u siebie do czasu zabiegu bo taki kawał drogi po samo l-4 nie ma sensu jeżdzić czy nie będzie problemu że choryję u internisty
Bonia - Pon 12 Gru, 2011

Nie powinno być z tym problemu ja przed zabiegiem miałam właśnie zwolnienia od internisty internista może wydać Ci zwolnienie co miesiąc ale takich zwolnień łącznie może wystawić tylko do 181 dni. Po tym okresie musisz się starać w ZUS o zwolnienie rehabilitacyjne na pół roku
Edi - Pon 12 Gru, 2011

mariusz, przed operacją cały czas internista wypisywał mi chorobowe ,jak dostałam wezwanie do ZUS-u to zabrałam ze sobą opisy choroby od ortopedów u których byłam zanim trafiłam do dr MM.Nie było żadnego problemu ;-)
mariusz - Pon 30 Sty, 2012

witajcie,mam takie pytanie-czy jak minie mi 182 dni chorobowego lekarz kieruje mnie na komisje celem uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego?czy też muszę wcześniej starać się o uzyskanie stopnia niepełnosprawności?
Alicja - Pon 30 Sty, 2012

mariusz, lekarz powinien Cię skierować na tę komisję zanim minie te 182. Twoje leczenie nie zakończy się przed tym terminem. Nie musisz mieć wcześniej ustalanego stopnia niepełnosprawności.
elba - Pon 30 Sty, 2012

Mariusz, papiery o świadczenie rehabilitacyjne najlepiej zlożyć w ZUS -ie nawet na 6 tygodni przed upływem końca chorobowego.
biedronne - Sro 15 Lut, 2012

Jest tu może ktoś kto prowadzi działalność?
Idę na moje pierwsze L4 i nieco osłupiałam czytając druk zus z-3a - może ktoś mógłby pomóc mi wypełnić.
No i takie pytanie - można to pocztą wysłać?
"Osoby prowadzące działalność pozarolniczą, osoby z nimi współpracujące oraz duchowni, podlegający ubezpieczeniu chorobowemu składają zaświadczenia lekarskie bezpośrednio do terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. " - to ze strony ZUSu.
Tylko jak ja mam w zwolnieniu napisane 'ma leżeć' to czy się nie przyczepią, że do nich przyszłam?

mprzepiora - Sro 15 Lut, 2012

biedronne, nie prowadzę działalności gospodarczej, jednak mogę pomoc. Pracuję w firmie, w której szef prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jakoś wspólnie wypełnimy druk. :->

Jesli chodzi L4 możesz wysłać pocztą listem poleconym, najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
W przypadku, kiedy masz napisane, że chory ma leżeć - może je dostarczyć też bliska osoba, nich też poprosi o potwierdzenie przyjęcia. W żadnym przypadku Ty osobiście.

Kolejna sprawa: każda jednostka terenowa ZUS rządzi się swoimi prawami, więc zadzwoń do swojego ZUS i poproś z zasiłkami chorobowymi. Tam dopytasz, jak u nich praktykują.

Koniecznie zostaw sobie kopię L4.

biedronne - Sro 15 Lut, 2012

O super!
problem mam z:

2. Ubezpieczeniu chorobowemu podlega od . . . . . . . . do . . . . . . . .
3. Ubezpieczeniu wypadkowemu podlega od . . . . . . . . do . . . . . . . .
"podlega" czyli kiedy sie zglosilam do chorobowego czy od kiedy mi przysluguje zasiłek chorobowy? (mam 90 dni wyczekiwania)
no i co wpisać w "do" bo ja nie wiem do kiedy będę :) "bezterminowo" ?
i czy jak chce zasiłek z chorobowego to czy wypadkowe tez tu wpisuję?

10. Załączone zaświadczenie lekarskie seria nr . . . . . . wpłynęło do płatnika składek w dniu . . . . . . . .
płatnikiem jestem ja czyli wpisuję datę kiedy dostałam zaświadczenie?

i na końcu jest taka tabelka z podstawą wymiaru.
"Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej [...] 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie."
czyli jak w druku DRA miałam zadeklarowane X jako podstawę do ubezpieczenia społecznego to tutaj wpisuję tyle same czyli X i ZUS sobie odejmie te 13,71%, czy też może ja odejmuję i od razu wpisuję X -13,71%

zaraz ponizej jest napisane "Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru."
Czyli ja to rozumiem tak, że dostawać będę X * 80%. O co w ogóle chodzi z tymi 13,71%?

myślę, że jak instrukcja do formularza zajmuje tyle samo papieru co formularz to świadczy li i jedynie o tym, że ktoś nie umie stworzyć formularza.

Już się powoli uczę, że mając do czynienia z zusem należy odrzucić wszelką logikę... mam wrażenie że te same dane im dostarczam w tych drukach zus-dra.

mprzepiora - Czw 16 Lut, 2012

biedronne napisał/a:

2. Ubezpieczeniu chorobowemu podlega od . . . . . . . . do . . . . . . . .
3. Ubezpieczeniu wypadkowemu podlega od . . . . . . . . do . . . . . . . .
"podlega" czyli kiedy sie zglosilam do chorobowego czy od kiedy mi przysluguje zasiłek chorobowy? (mam 90 dni wyczekiwania)
no i co wpisać w "do" bo ja nie wiem do kiedy będę :) "bezterminowo" ?
i czy jak chce zasiłek z chorobowego to czy wypadkowe tez tu wpisuję?

tak, tutaj wpisujesz od kiedy zgłosiłaś sie do chorobowego.
a w "do" wpisz: NADAL
Jeśli chodzi o wypadkowe- również musisz wypełnić. Tak samo jak powyżej.

Cytat:
10. Załączone zaświadczenie lekarskie seria nr . . . . . . wpłynęło do płatnika składek w dniu . . . . . . . .
płatnikiem jestem ja czyli wpisuję datę kiedy dostałam zaświadczenie?


tak wpisz datę wystawienia L4

Cytat:
i na końcu jest taka tabelka z podstawą wymiaru.
"Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej [...] 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie."
czyli jak w druku DRA miałam zadeklarowane X jako podstawę do ubezpieczenia społecznego to tutaj wpisuję tyle same czyli X i ZUS sobie odejmie te 13,71%, czy też może ja odejmuję i od razu wpisuję X -13,71%


wpisz X takie jak w DRA. Oni sami odejmą sobie ten procent. Jeśli pierwsze chorobowe masz od lutego 2012 r. Musisz wypisać podstawy od lutego 2011 do stycznia 2012

Cytat:
zaraz ponizej jest napisane "Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru."
Czyli ja to rozumiem tak, że dostawać będę X * 80%. O co w ogóle chodzi z tymi 13,71%?


dostaniesz średnia z 12 miesięcy X - 13,71 % / 30 dni x 80% x liczna dni chorobowego - podatek dochodowy.
13,71%? to suma % składek (od podstawy wymiaru składek) należnych ze strony pracownika.
Wiem, że to dziwne.

Cytat:
Już się powoli uczę, że mając do czynienia z zusem należy odrzucić wszelką logikę... mam wrażenie że te same dane im dostarczam w tych drukach zus-dra.


nasz kraj jest specyficzny, biurokracja miała się zmniejszać :mrgreen: działa to jednak chyba w druga stronę.
Instytucja taka jak ZUS - jest wyjątkowa, mają wszystko w swoim systemie komputerowym, ale jednak chcąc coś u nim załatwić, musisz im te same dokumenty dostarczyć w formie papierowej. Tworzą tony papieru, urzędnicy mają co wokół tego robić, a my płacimy na nich składki. Chory system.

biedronne - Czw 16 Lut, 2012

A jak zgłosiłam sie do chorobowego w listopadzie 2011 to wpisuje podstawy za 12 mcy? bo ja mam tylko 3 miesiace.

o i podatek za mnie zaplacą - miło z ich strony.
te 13,71% mnie intryguje wciąż bo ja pracownikiem nie jestem i na spoleczne place 19.52 + 2.45 + 6 (teraz 8) , wiec grubo powyzej 13.71, to znaczy ze na chorobowym za mnie ktos czesc placi? fajnie:)
wysle meza do zusu żeby mi tam ktos jeszcze ten druczek przejrzał, ale on tam nigdy nie byl, wiec nie wiem czy sie nie podda zbyt szybko :)

u mnie w zusie jest takie zabawne kuriozum - sa dwa budynki, ale sa wewnetrznie polaczone korytarzem (roznica poziomow miedzy pietrami w dwóch budynkach to mniej niż metr i zrobili tam schodki i pochylnie). tylko ze w budynku A pietro 3 jest na poziomie pietra 4 w budynku B, bo jeden z nich ma bardzo wysoki parter. i nic nie wiedzac idziesz po tej pochylni i nagle jestes "pietro wyzej" :-)

mprzepiora - Czw 16 Lut, 2012

W Listopadzie 2011 zgłosiłaś sie tylko do chorobowego, a wcześniej byłaś już zgłoszona do społecznego???

Minęło Ci 90 dni od zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego?

U nas teraz rozbudowują budynek ZUS-u, pewno już im się te nasze wersje papierowe nie mieściły :mrgreen:

Jeśli Twój mąż trafi na miłą osobę - na pewno załatwi. U nas w zasiłkach zwykle ciężko się rozmawia.

biedronne - Czw 16 Lut, 2012

tak, w listopadzie zgłoszenie do chorobowego, resztę społecznych mam obowiązkową od polowy marca 2010 (wtedy był koniec etatu), zdrowotne obowiązkowe od momentu rejestracji czyli stycznia 2010.
90 dni minęło z końcem stycznia, więc mogę teraz chorować do woli :)

mprzepiora - Czw 16 Lut, 2012

Musisz być ostrożna, jeśli chodzi o kontrole, szczególnie jeśli masz napisane iż chory ma leżeć.

Ja trzy lata temu jak byłam po operacji - miałam dwie kontrole. :-)

Powodzonka, jeśli będziesz mieć jeszcze jakieś pytania, postaram się pomóc.

biedronne - Czw 16 Lut, 2012

Dzięki wielkie! mąż wysłany do ZUSu, zobaczę z czym wróci:)
mprzepiora - Pią 17 Lut, 2012

biedronne, jak poszło mężowi???
biedronne - Pią 17 Lut, 2012

Wrócił odgrażając sie, że nigdy wiecej :)
Ale papier złożył, tylko musze dosłać im inny papier z numerem rachunku.
Oni wysyłają decyzję jak rozpatrzą wniosek czy po prostu wypłacają kasę albo nie?

Co do kontroli to mam ją jak w banku, bo zgłaszając się do chorobowego podniosłam znacznie podstawę (byłam jeszcze na 2-letniej uldze) i 2 tygodnie po 90dniowym okresie wyczekiwania poszłam na L4, no i pewnie już zostanę na nim aż do operacji.
Aż się prosi sprawdzić co za kombinator :)
mam już nawet ciasteczka w szafce odłożone na tę okazję :)

No ale faktycznie niezdolna jestem do pracy i siedzę w domu więc nie będą mieć się do czego przyczepić.

mprzepiora - Pią 17 Lut, 2012

Świetnie, że udało się załatwić.

Raczej nie wysyłają decyzji (jednak mogę sie mylić.) Na pieniążki do 30 dni trzeba wyczekiwać.

Myślę, że kontrolującym ciasteczka będą smakować.

Trzymaj się cieplutko, do kwietnia już nie daleko ;-)

Bonia - Pią 17 Lut, 2012

Dziewczyny raczej nie sprawdzają czy faktycznie w domu siedzicie o ile w czasie zwolnienia ktoś sobie nie dorabia na boku w innej firmie. Miałam kiedyś sytuację że myslałam że faktycznie z ZUS mnie sprawdzają co ja tak długo na tym zwolnieniu sobie robie i czy przypadkiem nie kombinuje. No więc jakieś chyba 4 miesiące po operacji po południu pukanie do drzwi a że mama spała a ja już chodziłam to otwieram patrze jakieś dwie Panie stoją mi na progu z papierami. Pani taka i taka? potwierdzam na co słyszę my do Pani uuuuuu myślę sobie. W trakcie rozmowy pada pytanie pani pracuje ? Odpowiadam zgodnie ze stanem faktycznym że jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskimi już chcę papiery wyciągać dlaczego a tu słysze proszę Pani my nie z ZUS jesteśmy trenerkami pracy i poszukujemy niepełnosprawnych na wolny rynek pracy :-D Na dodatek okazało się że współpracują z moją firmą a nie wiedziały że zatrudniona tam jestem :lol:

Jeszcze jedno decyzja będzie wysłana ja w każdym razie tak miałam

mprzepiora - Wto 21 Lut, 2012

Bonia, a jak długo byłaś na zwolnieniu?

Ja kiedy byłam na zwolnieniu lekarskim (przez 5 miesięcy- po operacji) miałam dwie kontrole. Na zwolnieniu miałam napisane "chory może chodzić", więc dostałam wezwanie z konkretną data i godziną do wstawienia się w ZUS. Byłam oczywiście, niczego mi nie zarzucono, jednak strach był. :-/

Bonia - Wto 21 Lut, 2012

Teraz ciężko mi powiedzieć ale tak do operacju byłam w szpitalu dwa tygodnie po zabiegu w klinice trzy miesiące i wiadomo że zwolnienie po powrocie jeszcze jakies dwa miesiące w kazdym razie standardowe L 4 mi się skończyło bo pod koniec kwietnia musiałam się starać z ZUS o zwolnienie rehabilitacyjne czyli na pół roku bo standardowe L4 już mi się nie należało a starając się o rehabilitacyjne to też w ZUS musiałam się stawić
mprzepiora - Sro 22 Lut, 2012

To tez zależy od jednostki terenowej ZUS-u. Jedni kontrolują mnie inni więcej. W naszych przypadkach raczej niczego nam nie zarzucą. ;-)
biedronne - Pon 19 Mar, 2012

No i po pierwszej kontroli z ZUSu. Mimo ze mialam kod 2 to miły Pan przyszedł z wizytą do domu.
Wciąż czekam na wypłatę z lutego - ani odpowiedzi ani kasy póki co :/
Telefonicznie mi powiedziano, że mają miesiąc od opłacenia składki za miesiąc w którym było zwolnienie...
No tylko za co ja mam żyć do tego czasu?

duska - Pon 19 Mar, 2012

biedronne, rozumiem, że kod 2 to znaczy, że możesz wychodzić z domu, tak? Niestety, jak masz działalność to węszą podstęp wszędzie. Tak jakby nie można było wprowadzić do systemu, że baba ma chore biodra i ledwie łazi. Mnie sprawdzali wielokrotnie, ale ciągnęli mnie do Zusu. A najbardziej ich wkurza, że nie chce jechać do sanatorium :mrgreen:
mprzepiora - Wto 20 Mar, 2012

ZUS to najgorsza instytucja jaka znam. biedronne, mam nadzieję, że nie mieli żadnych wątpliwości co do zwolnienia lekarskiego?
Z wypłata zasiłku chorobowego tak jest, czasem rzeczywisty czas wypłaty dobiega 7 tygodni. Później jak już będziesz mieć ciągłość będzie się to zazębiało. Jak na razie musisz Kochana uzbroić się w cierpliwość.
Ich nie interesuje, że ktoś nie ma z czego żyć. Kiedyś byliśmy z mężem w jednym czasie na L4 i 5 tygodni pozostaliśmy bez środków na życie.

Jagoda - Czw 22 Mar, 2012

witam, czy ktoś z biderkowiczów ma doświadczenia związane z komisją ZUS-u.
Dzisiaj dostałam wezwanie na badanie, które wykona lekarz orzecznik. W styczniu miałam operację, jestem trzeci miesiąc na zwolnieniu, dodam, że pracuję w przedszkolu. 27 mam badanie i następnego dnia kończy mi się zwolnienie. Czy mogą zabronic dalszego zwolnienia?

Artemiz - Czw 22 Mar, 2012

Jagoda napisał/a:
witam, czy ktoś z biderkowiczów ma doświadczenia związane z komisją ZUS-u.
Dzisiaj dostałam wezwanie na badanie, które wykona lekarz orzecznik. W styczniu miałam operację, jestem trzeci miesiąc na zwolnieniu, dodam, że pracuję w przedszkolu. 27 mam badanie i następnego dnia kończy mi się zwolnienie. Czy mogą zabronic dalszego zwolnienia?


Jagoda, mnie także już 1,5 tygodnia po operacji wezwali na komisję do ZUS.
Weź ze sobą wypis ze szpitala potwierdzający operację, Orzecznik wpisze info o zabiegu w dokumentach ZUSowskich.
Wzywają, bowiem chcą sprawdzić zasadność zwolnienia.

Libra - Sob 24 Mar, 2012

Jagoda napisał/a:
Czy mogą zabronic dalszego zwolnienia?


Nie martw się:), nie zabronia zwolnienia. Jak było napisane wyżej- sprawdzają jego zasadność. To rutynowe. Na pewnym etapie (myślę, że jeszcze nie teraz, bo za wcześnie, poza tym dzieje się teak z reguły, gdy juz przekroczysz L4 i wchodzisz na świadczenie rehabilitacyjne) moga Cie również wysłac do sanatorium w ramach prewencji rentowej (niezależnie od Twoich chęci).
W każdym razie....nie obawiaj sie niczego, będzie dobrze ;-)

duska napisał/a:
rozumiem, że kod 2 to znaczy, że możesz wychodzić z domu, tak?


Duska....z domu to pewnie wychodzic można, ale czy tak do końca? Ja juz nie pamietam dokładnie, ale nie było tak, że ruchy pozadomowe mogły dotyczyć tylko wizyt u lekarza, na zabiegach, ważnych potrzeb życiowych itp?
Nie pamietam, ale cos takiego było na rzeczy.....kiedys były u mnie panie z ZUS na wizycie i mnie tak oświeciły. Miałam kod 2, akurat zastały mnie w domu, ale powiedziały, że nie moge sobie bezkarnie chodzić. To było lata temu...może cos się zmieniło.

pasiflora - Sob 24 Mar, 2012

Libra napisał/a:

duska napisał/a:
rozumiem, że kod 2 to znaczy, że możesz wychodzić z domu, tak?


Duska....z domu to pewnie wychodzic można, ale czy tak do końca? Ja juz nie pamietam dokładnie, ale nie było tak, że ruchy pozadomowe mogły dotyczyć tylko wizyt u lekarza, na zabiegach, ważnych potrzeb życiowych itp?
Duśka kod 2 znaczy że faktycznie możesz wychodzić z domu, nie tylko do lekarzy, czy na zabiegi ale w ogóle. Przecież są choroby które deklasyfikują do pracy, ale nie są przeciw skazaniem do spacerów
biedronne - Pią 30 Mar, 2012

i po drugiej kontroli :)
tym razem wezwano mnie do ZUSu. Opowiedziałam szczegółowo jak się przygotowuje do operacji, a pani lekarz orzecznik robiła notatki, żeby potem innym pacjentom doradzać. niestety o PNF nawet nie słyszała, ale za to wiedziała że w Otwocku robią ganza i że to jest dobra opcja.
Następna kontrola najwcześniej za 3 miesiące.

pasiflora - Pią 30 Mar, 2012

biedronne, nie rozumiem dlaczego ludzie nieobyci z wiedzą lekarską i rehabilitacyjną zasiadają w komisji? Ale te pytanie (zresztą retoryczne) zostawimy bez odpowiedzi bo i tak nic w tym temacie od lat się nie zmienia, no chyba z niekorzyścią dla pacjenta :roll:
Grazyna1950 - Pią 30 Mar, 2012

Na komisjach w ZUSie to normalka. Raz trafiłam na pediatrę, raz na psychiatrę, raz na reumatologa, raz na chirurga ogólnego, raz na ortopedę odsunietego od operacji i raz na ortopedę, pracującego tylko w przychodni.
mprzepiora - Pią 30 Mar, 2012

biedronne, to teraz z ZUS-em jesteś na pan brat. Po co te kolejne kontrole skoro wiedzą, że oczekujesz na operacje i nic do tego czasu się nie zmieni. Ale komisja w ZUS-ie musi mieć prace.... tak właśnie marnują nasze pieniądze i czerpią wiedzę.
biedronne - Pią 30 Mar, 2012

nie doszukiwałabym się zbytniej logiki w działaniu zusu.
dzisiaj się okazało, że zmiana adresu do korespondencji poprzez wyrejestrowanie i zarejestrowanie owszem działa ale tylko dla wydziału składek. listy z wydziału zasiłków będą szły dalej na stary adres bo tam trzeba zmienić osobno.
mają tam większy bałagan niż mój mąż w gabinecie....

ania62 - Sob 07 Kwi, 2012

Witam bioderkowiczów.W 2011 roku byłam na L4 181 dni do listapada.Obecnie pracuję i kończy mi się renta 30.04.Mam pytanie czy mogę pójść na L4 z tą samą jednostka chorobową i czy ZUS wypłaci mi świadczenie.Bardzo proszę o odpowiedź.
mariusz - Wto 15 Maj, 2012

witajcie bioderkowicze:mam takie pytanie otóż niebawem mija mi 182 dni zwolnienia l-4,między czasie byłem na komisji z ZUSU,lekarz orzecznik odmówił świadczenia rehabilitacyjnego ponieważ mój stan zdrowia nie rokuje powrotu do zdrowia w takim czasie,uznał mnie jednocześnie nie zdolnym do pracy złożyłem dokumenty o rentę,z ZUSU dostałem info że są w trakcie wyjaśniania odprowadzania moich składek z poprzedniego zakładu i dadzą mi znać w ciągu 30 dni,to nie stety zbyt długo,lekarz nie da mi więcej zwolnienia niż te 182 dni,co dalej,przecież jestem jeszcze w stosunku pracy,nikt mnie nie zwolnił a przeciez nie dam rady iśc do pracy,jaką decyzje podejmnie moja firma?zwolnią mnie dyscyplinarnie?termin upływu mojej umowy o prace upłynie dopiero w Sierpniu
Bonia - Wto 15 Maj, 2012

Tak zwane zwolnienie rehabilitacyjne czyli na pół roku ale musisz się zacząc o nie starać jeszcze przed wygaśnienciem 181 dni to zwolnienie polega na tym że składasz papiery stajesz na komisji i lekarz orzecznik przyznaje Ci takie zwolnienie na pół roku.
kika17 - Nie 20 Maj, 2012

Witam wszystkich. Mam takie pytanie, czy znacie kogoś z chorymi biodrami, kto otrzymał rentę na stałe.
elba - Pon 11 Cze, 2012

Mam znajomą z chorym biodrem. Wymianę endo ma zaplanowaną za rok. Problem w tym, że wyskoczyło
przy tym jeszcze inne schorzenie i obawia się o wynik operacji. Teraz dostała rentę ze względu na biodro, ale zastanawia się czy ją przedłużą
jak nie podda się operacji ? To drugie schorzenie związane jest z ukladem krążenia i wyskoczylo teraz niedawno.

Enigmatyczny27 - Pon 16 Lip, 2012

Mam pytanie:- Jestem już na zwolnieniu L4 dwa miesiące ,lekarz na pierwszej wizycie kontrolnej wystawił mi zwolnienie na następne cztery miesiące do kolejnej wizyty w sumie to już będzie 180 dni . Nie chcę podważać autorytetu lekarza, ale chyba troszkę na wyrost doliczył mi dni na L4 ,a z tego co czytam przeważnie wraca się do pracy po 4 m-c ( w zależności od jakiej.. a moja praca nie jest ciężka !) Dodać trzeba też że każdy różnie powraca do zdrowia.Jeśli będę chciał szybciej iść do pracy,czy istnieje możliwość skrócenia zwolnienie???? Bo oczywiście z tego powodu może się u mnie pojawić wielki problem....
agata010682 - Pią 16 Lis, 2012

Witam.
Jestem na L4 od 05.11, dzisiaj miałam się stawić w szpitalu na operację, niestety z powodu zaziębienia plany uległy zmianie. Mam powiadomić szpital kiedy wyzdrowieje i wtedy wyznaczą nowy termin. Do pracy nie mogę już wrócić, praca fizyczna przez 8 godzin. Moja umowa z pracodawcą kończy się 1 kwietnia 2013.
Jak będzie wyglądała moja sytuacja jeśli do tego czasu nie uda mi się wrócić do sprawności pozwalającej mi na podjęcie jakiejkolwiek pracy? Czy pracodawca może mnie zwolnic jeśli nie zechce przedłużyć umowy? Czy w takiej sytuacji mogę się obiegać w ZUS-ie o świadczenia rehabilitacyjne? Przyznam, że jestem zaniepokojona tą sytuacją :-( Boję się, że zostanę bez środków do życia!

aga.t. - Pią 16 Lis, 2012

agata010682 Oczywiście, że możesz się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne - ok. 6 tygodni przed zakończeniem L-4 (a możesz być max pół roku) składasz w Zus wniosek o świadczenie - druk dostępny w Zus, tam powiedzą co powinnaś przynieść - musisz mieć druk N-9 od lekarza o stanie zdrowia, ten druk jest ważny tylko miesiąc.
O ile się nie mylę to był na Forum już ten temat, poczytaj a gdy nie będziesz czegoś wiedziała to pytaj.

O świadczeniu poczytaj TUTAJ

agata010682 - Nie 18 Lis, 2012

Przeczytałam cały temat, teraz już wiem jak to wygląda w praktyce. A jak jest w przypadku osób bezrobotnych, zarejestrowanych w PUP? Czy taka osoba też ma prawo do takich świadczeń rehabilitacyjnych?
pasiflora - Sob 08 Gru, 2012

agata010682, świadczenie rehabilitacyjne jest dla osób które mają umowę o pracę.
ania_k18@wp.pl - Sro 16 Sty, 2013

Ja ma pytanie zupełnie z innej beczki. W związku z tym że mam wrodzana dysplazje a po urodzeniu dziecka zostało mi jeszcze jakies 5 kg cierpie na potworny ból. Czy mogę poprosic ortopęde o zwolnienie lekarskie z pracy??? Siedzę przed komputerem a od siedzenia mam wrażenie jakby ból mi bardziej dokuczał w związku z czym chciałabym już rozpocząć solidna rehabilitacje bym mogła pracować tak dlugo jak się tylko da. Mój ortopeda niejednokrotnie kierował mnie na rehabilitacje ale nigdy nie prosiłam go o zwolnienie bo wówczas nie miałam dziecka i mogłam jezdzic na 7 do szpitala dzięki czamu zawsze byłam na czas w pracy.
AgaW - Sro 16 Sty, 2013

Możesz poprosić o zwolnienie.I koniecznie postaw na dobrą rehabilitację.Powodzenia!
lukawski - Pon 09 Gru, 2013

witam !
proszę o radę bo nie wiem co robić mam zdiagnozowane chorobę zwyrodnieniową dwóch stawów biodrowych od 2012 r jestem zapisany w kolejce do operacji w Lublinie u doc Blachy.Jestem na zwolnieniu L-4 od 28 listopada do 10 grudnia 2013 r.W miedzy czasie 4 grudnia pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę za porozumieniem stron .W tym tez czasie wezwano mnie na kontrole zwolnienia do ZUS -lekarz orzecznik zus stwierził że zwolnienie jest zasadne ale powiedził żebym nie przynosił następnych zwolnień bo mam srednie wykształcenie i mogę pracować w lżejszej pracy .Nie wiem co robic bo ból nie dje mi spać w nocy czasem jest lepiej zacząłem leko utykac i miewam czasem taki paraliżujacy ból tabletki łagodza to ale nie na tyle aby być sprawnym pracownikiem -pomóżcie mi jak mam sie zachować -czy dostarczyć kolejne zwolnienie i liczyc że nie zakwestionują go pozdrawiam wszystkich i prosze o rade

bebe14 - Pon 09 Gru, 2013

Napisałem ci moje namiary na wiadomości odezwij się bo mamy mieć zabieg w tym samym szpitalu
MonikaOptima - Sob 23 Sie, 2014

Witajcie Bioderkowicze:-) Zapoznałam się dokładnie z Waszymi wypowiedziami na temat zwolnienia lekarskiego i pozwoliło mi to usystematyzować pewne kwestie.Jestem przed dwoma endo.Jedno muszę zrobić prywatnie bo czekać długo nie mogę.Mam kilka pytań.Czy dobrze zrozumiałam:
1.maksymalny czas L4 to 180 dni-czy to czas tylko po operacji? czy przed operacją mogę poprosić o L4 np na miesiąc i ten miesiąc będzie już wchodził w te 180 dni operacyjny?
2.czy przed operacją ma mi wystawić L4 lekarz ortopeda czy rodzinny?
3.po przyjęciu do szpitala mam mieć zaświadczenie wypisane przed ortopedę które należy dowiezc do miejsca pracy
4.po wyjściu ze szpitala operator wystawia mi L4 ( czy czas w szpitalu liczy sie do 180 dni?)
5.na I kontroli pooperacyjnej u operatora dostaję L4 w poradni ortopedycznej
6.na II kontroli kontunuuję L4 w poradni ortopedycznej
7. potem już mogę prosić o zwolnienie u rodzinnego w rejonie ( oczywiście po okazaniu dokumentacji)
Dziękuję za odpowiedzi :)

pasiflora - Sob 23 Sie, 2014

MonikaOptima napisał/a:
1.maksymalny czas L4 to 180 dni-czy to czas tylko po operacji? czy przed operacją mogę poprosić o L4 np na miesiąc i ten miesiąc będzie już wchodził w te 180 dni operacyjny?
Maksymalny jest to czas zwolnienia, czyli czas przed około i pooperacyjny.
MonikaOptima napisał/a:
2.czy przed operacją ma mi wystawić L4 lekarz ortopeda czy rodzinny?
Różnie wystawiali mi zwolnienie. Raz rodzinny raz ortopeda. Ważne jest by choroba miała ten sam symbol.
MonikaOptima napisał/a:
3.po przyjęciu do szpitala mam mieć zaświadczenie wypisane przed ortopedę które należy dowiezc do miejsca pracy
Zgłaszasz sam w pracy że jesteś w szpitalu. Przy wyjściu otrzymujesz druk L4 i wtedy masz 5 dni (chyba?) na dostarczenie.
MonikaOptima napisał/a:
4.po wyjściu ze szpitala operator wystawia mi L4 ( czy czas w szpitalu liczy sie do 180 dni?)
Liczy się do 180 dni
MonikaOptima napisał/a:
5.na I kontroli pooperacyjnej u operatora dostaję L4 w poradni ortopedycznej
Tak ortopeda wystawia chorobowe
MonikaOptima napisał/a:
6.na II kontroli kontunuuję L4 w poradni ortopedycznej
Możesz kontynuować. Wszystko zależy od Twojego stanu
MonikaOptima napisał/a:
7. potem już mogę prosić o zwolnienie u rodzinnego w rejonie ( oczywiście po okazaniu dokumentacji)
Jeżeli nadal nie czujesz na siłach iść do pracy. Kontynuujesz L4
bebe14 - Sob 23 Sie, 2014

Witam a może niepotrzebnie prywatnie szukaj innego miejsca choć ja nie miałem robione w swoim mieście to u nas czas oczekiwania 3 -4 miesiące i znam sporo osób co sa bardzo zadowolone po zabiegu a akurat tak daleko nie mieszkasz Jak chcesz odezwij się spróbuje ci namiary skabinować bo akurat niedawno sąsiadka miała robione i kolega z osiedla i sa zadowoleni ,zawsze to 35 koła w kieszeni zostanie tylko nie wiem jakie maja endo itp. bo ja się lecze gdzie indziej ale zadzwonić nić nie kosztuje i się zapytać.

Edit:
A co do zwolnień itp. tez chętnie ci pomogę co i jak bo też przez to przechodziłem bo mam 2 biodra do wymiany znaczy jedno już wymienione 3 miechy temu i drugie w drodze.

Bartko - Sob 17 Paź, 2015

Samo wystawienie L4 to nie problem. ZUS jest problemem. Mnie wezwali na komisję w sprawie zasadności 5 dni po wyjściu ze szpitala. Lekarz zrobił oczy i powiedział że nie ma informacji o przyczynie dlaczego mamL4 na miesiąc. Ręce opadają,
pasiflora - Pon 19 Paź, 2015

Bartko, najlepiej mieć L-4 na 2 tyg wtedy się nie czepiają to fakt. Jednak co za głupota zadać takie pyt po wymianie endo!
Bartko - Wto 20 Paź, 2015

Mnie zastanawiał tylko fakt jakim trzeba być ignorantem żeby mając kod na L4 i pieczątkę szpitala takie jaja robić. Najlepsze było to że jak wyraziłem swoją opinię na ten temat usłyszałem:
"nie rozumiem o co Panu chodzi przecież zwrócimy na dojazd".
3,80 za bilet w każdą stronę. Pal sześć faktyczne koszty przebijania się autem na drugą stronę miasta. Ja nie odważyłem się na jazdę komunikacją a moja żona musiała wziąć urlop żeby mnie zawieźć. Ale to już ich nie interesuje.

Reniaczek - Wto 20 Paź, 2015

Mój lekarz ortopeda wystawił mi zwolnienie od 27 maja do 6 sierpnia,a potem od 6 sierpnia do 14 listopada.ZUS wezwał mnie dopiero niedawno czyli jakieś 4 miesiące po operacji i nie mieli żadnych zastrzeżeń , nawet wprost przeciwnie (życzono mi zdrowia).Wcześniej rzadko bywałam na zwolnieniach i może dlatego wezwanie dostałam po tak długim okresie czasu.Jestem z Wielkopolski,a komisję miałam w Kaliszu:)
Joanna72 - Wto 11 Paź, 2016

Wydaj emi się zę zwolnienie moze dawać lekarz rodzinny. To bez sensu biegać do Ortopedy co miesiąc.
dorotabeata - Wto 11 Paź, 2016

Joanna72, Miałam zwolnienie od rodzinnego po operacji, już następne, po 2 miesiącach i dostałam wezwanie do ZUS-u na komisję. P. doktor powiedziała, że takie długie zwolnienie może wydawać tylko ortopeda.
Bonia - Wto 11 Paź, 2016

Dalsze zwolnienia może wystawiać lekarz rodzinny. Wiem to ponieważ po kolejne zwolnienie musiała bym chyba jeździć do Otwocka. Raczej nie realne to było. A do mojego Ortopedy w Pile trudno się dostać i to tylko prywatnie. Dalsze zwolnienia wystawiał mi więc, lekarz rodzinny. Nie wiem czy teraz to się nie zmieniło ale nie sądzę. Na miesiąc może spokojnie wystawić lekarz rodzinny.
drupinka - Wto 11 Paź, 2016

dorotabeata napisał/a:
dostałam wezwanie do ZUS-u na komisję. P. doktor powiedziała, że takie długie zwolnienie może wydawać tylko ortopeda.

ZUS-u chyba nie interesuje, kto wystawia zwolnienie. Ja miałam L4 wyłącznie ze szpitala w Piekarach i 2 razy byłam wzywana na komisję... Byłam wściekła i rozżalona (ta pierwsza komisja była niedługo po powrocie do domu) i chyba dałam temu wyraz, bo pani dr zaczęła mi tłumaczyć, że oni w systemie maja tylko symbol (bodajże M16), który oznacza schorzenie stawu biodrowego, bez możliwości zaznaczenia, czy chodzi o bóle zwyrodnieniowe czy stan po operacji... Wręcz mnie przepraszała :-D i zaraz wyznaczyła mi termin do sanatorium (nawet mi nie przyszło do głowy o to prosić!). Z ZUS-u wyszłam ze skierowaniem w ręce :)

Ula Kubasiewicz - Sro 12 Paź, 2016

Witam
Mam do Was pytanie.Operację miałam 17 maja dostałam zwolnienie / w sumie 5 miesięcy do 17 pażdziernika/ a 31 sierpnia skończyła mi się umowa o pracę. Złożyłam z ZUSie po badaniu u lekarza orzecznika /dokładnie 7 września/ dokumenty dot.zasiłku chorobowego /wcześniej był wypłacany przez zakład pracy. Mimo, że ZUS otrzymał komplet dokumentów i ma 30 dni na wypłacenie świadczenia / za okres od 1 września do 17 pażdziernika/ pieniędzy do tej pory nie otrzymałam. Nie ukrywam, że strasznie mnie to wkurza /taka ignorancja/. Wykonuję codziennie kilka telefonów i otrzymuję info, że sprawa leży i czeka na zatwierdzenie. Ile mogę jeszcze czekać do jasnej anieli!! Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Prawo mówi, że ZUS powinien zapłacić odsetki./dodam, że składki płacone były w terminie a ja w tym ignoranckim kraju pracuję 30lat i nie otrzymałam do tej pory żadnej informacji, że czegokolwiek brakuje i to jest pierwsza moja taka sytuacja!/ Będę wdzięczna za odpowiedź. Codziennie mi obiecują, że oddzwonią z informacją i nikt nie oddzwania. Można się naprawdę wkurzyć.
Nie jestem mściwa, rozumiem, że wszędzie pracują ludzie, ale bez przesady!!! żeby o własne pieniądze trzeba było się prosić !!!
p.s dzięki Bogu, że wracam do pracy

U.

Krzyś - Sro 12 Paź, 2016
Temat postu: ZUS
Witam! Decyzję lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy otrzymałem 10 maja a pierwsze pieniądze w formie zaliczkowej 21 sierpnia. Ile wykonałem telefonów - nie policzę. Dopuściłem się nawet gróźb karalnych i chyba to dopiero poskutkowało. Ale i tak do dnia dzisiejszego nie mam obliczonego świadczenia, jedynie formę zaliczkową od której nie przysługuje odwołanie. A świadczenie kończy się 30 listopada. Szczęśliwy ten, który nie wpadł w tryby tej instytucji.
Pozdrawiam - Krzysiek

Ula Kubasiewicz - Sro 12 Paź, 2016

dzięki Krzysiu za odpowiedź.
Masakra to o czym piszesz.ja nie mogę!! Trzy miesiące!!!
No..dziś udało mi się dodzwonić do właściwej osoby..tłumaczyła mi jakieś chore przepisy których kompletnie nie rozumiem / bo to nie 30 dni od komisji orzeczniczej podobno tylko 30 dni -podobno od ustania zwolnienia../ Konia z rzędem temu kto się w tym połapie.Krótko mówiąc gra na zwłokę!!!
W każdym razie podano mi termin 18 październik na wypłatę i zapewniono że będzie świadczenie na koncie/ tylko dlatego, że się upomniałam../ Cholerny świat. Jak ja się spóźnię ze składką to są bezwzględni. Jakiś ruch opozycyjny pacjentów w tym temacie powinien powstać. Weź tu się lecz człowieku jeśli nie masz za co.Prawdę mówiąc pieniądze są potrzebne jak się nie ma dochodu a oni wypłacają jak idę do pracy. dzięki Ci Panie Boże, że mogę jeszcze pracować!

biedronne - Czw 13 Paź, 2016

Ja dostałam po roku i po sprawie sądowej... zus nie chciał wypłacić zasiłku oficjalnie "bo nie" (nie podali żadnych argumentów w decyzji odmownej), a telefonicznie mnie poinformowano, że widać było, że zaplanowałam sobie operację z dużym wyprzedzeniem i specjalnie podniosłam podstawę oskładkowania (mam działalność gospodarczą). Nie wiedziałam czy się śmiać czy płakać, bo czekanie w bólu miesiącami na "pilną" operację niby sobie sama zaplanowałam.... sąd nie miał wątpliwości, że to jakiś podły żart i nawet się nie odwoływali od wyroku. Niemniej jednak za rozprawę i te parę godzin pracy prawników zusu też myśmy zapłacili....
Mam wrażenie, że zadaniem pracowników zusu nie jest pomoc osobom które pomocy potrzebują tylko walka o każdy grosz, a nuż się człowiek nie będzie wykłócać....
Macierzyński dostałam też po 3 miesiącach od złożenia wniosku, przeszkody w wypłacie wynajdowali przeróżne. Odsetki od zwłoki rzecz jasna się nie należą.

Ula Kubasiewicz - Czw 13 Paź, 2016

Dzięki biedronne
To chyba znaczy, że mam jednak więcej "szczęścia" od łaskawcy ZUSU... hehehe:) Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać... naprawdę

Joanna72 - Pią 14 Paź, 2016

Reniaczek napisał/a:
Mój lekarz ortopeda wystawił mi zwolnienie od 27 maja do 6 sierpnia,a potem od 6 sierpnia do 14 listopada.ZUS wezwał mnie dopiero niedawno czyli jakieś 4 miesiące po operacji i nie mieli żadnych zastrzeżeń , nawet wprost przeciwnie (życzono mi zdrowia).Wcześniej rzadko bywałam na zwolnieniach i może dlatego wezwanie dostałam po tak długim okresie czasu.Jestem z Wielkopolski,a komisję miałam w Kaliszu:)


A lekarz prywatna wizuta cyz na NFZ


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group