Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Kinezyterapia
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 23 Lut, 2010   Kinezyterapia

KINEZYTERAPIA polega na leczeniu ruchem i środkami pomocniczymi głównie schorzeń narządów ruchu.
Cele ćwiczeń: utrzymanie lub przywrócenie pełnego zakresu ruchomości w stawach; zapobieganie deformacjom; zmniejszenie zastoju żylnego; zachowanie czucia i pamięci ruchowej w przypadku porażeń; zapobieganie zanikom mięśniowym; wzmacnianie mięśni.

Cele ćwiczeń zależne od wskazań:

*

utrzymanie lub przywrócenie pełnego zakresu ruchomości w określonych stawach i zapobieganie tworzeniu się deformacji
*

zmniejszenie zastoju żylnego oraz zachowanie czucia proprioceptywnego i pamięci ruchowej w przypadku porażeń, niedowładów czy bezruchu z innych przyczyn
*

zapobieżenie zanikom mięśniowym z bezczynności
*

wzmocnienie wybranych mięśni

W zakresie kinezyterapii możemy zaproponować następujące formy ćwiczeń:
1) Ćwiczenia według koncepcji PNF

PNF Proprioceptive Neuromuscular Facilitation. Proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, jest metodą fizjoterapeutyczną, pomocną w przywracaniu utraconej funkcji. Proponuje ruchy zbliżone do czynności dnia codziennego. Uwzględnienie podczas planowania terapii potrzeb ruchowych i problemów zgłaszanych przez chorego przynosi wiele korzyści i czyni z PNF metodę przyjazną dla pacjenta, opartą na bezbolesnej pracy, wykorzystującej silne odcinki ciała i umiejętności chorego do ułatwiania reedukacji utraconych funkcji. PNF gwarantuje pacjentowi współuczestnictwie w planowaniu terapii oraz możliwość kontynuacji ćwiczeń w formie programu domowego. Celem terapii jest przywrócenie wzorców ruchowych takich jak prawidłowe chodzenie i siadanie, wykorzystując techniki stabilizujące, rozluźniające, przeciwbólowe oraz uczące ruchu i koordynacji. Zastosowanie: udary, SM, MPD, skoliozy, pourazowe porażenia, choroby nerwowo- mięśniowe, urazy rdzenia, przepukliny oponowo-rdzeniowe.

2) MASAŻ to ściśle określone oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu żywego. Masaż jako bodziec mechaniczny skierowany jest na: powłoki skórne, mięśnie, torebki i więzadła stawowe. Wywołuje w organizmie reakcje o charakterze miejscowym i ogólnym.

Źrodło Marti Med
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA
Popularus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 30 Wrz 2009
Posty: 135
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 24 Lut, 2010   

Co do kinezyterapii to tutaj oczywiście warto by wspomnieć o ćwiczeniach czynno biernych, wspomaganych, samowspomaganych, czynnych itd. Ale to temat na dłuższą rozmowę. Co do PNF jest to świetna metoda ale ma kilka wad niestety- o ile jest źle wykorzystywana przez terapeutę, terapia sama w sobie jest ŚWIETNA. Dobry terapeuta to ten, który potrafi modyfikować wzorce, które wykorzystuje PNF Ogólnie metodę tę polecam
Ostatnio zmieniony przez Piotrek Medic Nie 27 Lut, 2011, w caoci zmieniany 2 razy  
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sro 24 Lut, 2010   

Piotrek Medic napisa/a:
Co do PNF jest to świetna metoda ale ma kilka wad niestety.

Piotrek Medic, proszę napisz mi jakie widzisz wady metody PNF?

Pozdrawiam,
Fizkom
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA
Popularus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 30 Wrz 2009
Posty: 135
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 24 Lut, 2010   

Może źle się wyraziłem- nie tyle wada sama w sobie co wiem sam po sobie jak nawet na studiach przerabiałem i nadal przerabiam ową metodę to początkującym terapeutom wydaje się, że należy wykonywać ruchy idealne ze wzorcem bez modyfikacji. Mimo, że na kursach mówi się, że dane ruchy można modyfikować jednak co śmieszniejsze- o tym dowiaduje się człowiek dokładnie na kursie rozszerzonym. Dlatego napisalem, że jeżeli terapeuta potrafi pracować ową metodą kreatywnie to super. PNF bazuje na synergii kontralateralnej skośnej- bo taka synergia a raczej jak to PNF określa- irradiacja jest najsilniejsza. Jednak człowiek rzadko kiedy wykonuje TYLKO ruchy na skos np głową. Nie należy tym samym widzieć TYLKO płaszczyzny skośnej. Oczywiście przesadziłem nazywając to minusem, powinienem raczej napisać, że minusem jest to wówczas, gdy terapeuta nie widzi ruchu trójpłaszczyznowego i nie dostosowuje wzorca do aktualnego stanu. Sama metoda jest super broń Boże nie podważam tej metody i należy nią pracować. Osobiście nawet uważam, że niekiedy ruch bierny wykonywany według wzorca jest dużo lepszy niż czyste ćwiczenie bierne. Także, prostuję swoją poprzednia wypowiedź- PNF sam w sobie nie ma wad pod warunkiem umiejętnego wykorzystania wzorca przez terapeutę o niech tak brzmi :-) Ja sam dodam, że chcialbym nauczyć się tak wyczuwać pacjenta i dostosowywać modyfikację wzorca by być w tym elastycznym, ale sam drogi Fizkomie wiesz, że młody terapeuta potrzebuje czasu, czasu i jeszcze raz czasu. Tym bardziej, by tak zsynchronizować ruch by zastąpić siłę grawitacji- bo przecież chyba każdy terapeuta PNF wie, że technik itakie jak trakcja czy kompresja zastępują w praktyce (PNF) GRAWITACJĘ- też się zdziwiłem i musiałem nad tym posiedzieć by zrozumieć. I z tego powodu jestem pełen podziwu dla doświadczonych terapeutów PNF i tutaj chylę czoła przed nimi. Jest to metoda bardzo ciekawa i dla pacjenta biodrowego i nie tylko oczywiście BARDZO PRZYDATNA. Także, jeżeli byłem poprzednio źle zrozumiany to sorki wielkie ( niedoskonałość słowa pisanego hehe).
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
  Wysany: Czw 25 Lut, 2010   

Piotrek Medic, juz myślałem że coś przeoczyłem......... ;-)

Fizkom
 
     
Eleonorka 
Eleonorka
Mikrus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 45
Doczya: 31 Sty 2011
Posty: 16
Skd: z Radomia
Wysany: Nie 27 Lut, 2011   

No i ja,Piotrek Medic odetchnęłam z ulgą,bo w PNF-ie jestem zakochana :oops: (usprawniam tą metodą i byłam usprawniana) i już myślałam że ktoś podważył to uczucie,ale nie!dzięki Fizkom... ;)
_________________
Eleonorkasz fizjoterapeutka
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA
Popularus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 30 Wrz 2009
Posty: 135
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 27 Lut, 2011   

Spokojnie spokojnie ja również uwielbiam tę metodę, w poście powyżej bardziej mi chodziło o podkreślenie tego, że raczej nieumiejętne używanie tej metody przez terapeutę może przynieść więcej szkody niż efektu ( może nie sprecyzowałem tego).

Pozdrawiam
 
     
Eleonorka 
Eleonorka
Mikrus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 45
Doczya: 31 Sty 2011
Posty: 16
Skd: z Radomia
Wysany: Nie 27 Lut, 2011   

Tak jest z każdą metodą terapeutyczną Piotrze.Zgadzamy się jednakowo,że indywidualne podejście do każdego pacjenta od początku do końca prowadzenia terapii to gwarancja sukcesu.Metody i techniki powinniśmy dobierać i stosować zgodnie z zasadą kompleksowości.Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wielu terapeutycznych sukcesów w dalszym studiowaniu i w pracy z pacjentem.
_________________
Eleonorkasz fizjoterapeutka
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.