Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: kinga
Pon 17 Maj, 2010
Alloplastyka z nawigacją
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 05 Pa, 2009   Alloplastyka z nawigacją

Próba zastosowania komputerowego wspomagania w diagnostyce i leczeniu
deformacji stawu biodrowego


Chirurgia ortopedyczna wspomagana komputerowo (Computer Assisted Orthopaedic Surgery – CAOS) daje możliwość trójwymiarowego planowania zabiegów operacyjnych i prowadzenia ich nawigacji. Tematem pracy jest przedstawienie możliwości opracowanego programu komputerowego „Super Pelvis” w celu zastosowania go do wspomagania diagnostyki i leczenia deformacji stawu biodrowego.
Materiał i metody. Program komputerowy „Super Pelvis” umożliwia wykonywanie trójwymiarowej rekonstrukcji miednicy z badania tomografii komputerowej, pozwala na przestrzenną jej ocenę jakościową i ilościową. Program pozwala też na zaplanowanie i wykonanie wirtualnej osteotomii miednicy. Wykonaliśmy badania weryfikujące jego dokładność na modelach miednic. Materiał badawczy stanowiło 30 suchych prawidłowych miednic osób dorosłych. W każdej z miednic oceniono w potrójnym badaniu obydwie panewki stawów biodrowych, określając zmodyfikowane, ilościowe parametry opisujące panewkę stawu biodrowego, jak: kąt Wiberga, kąty sektorowe przedni i tylny. Pierwszy etap to badanie morfologiczne polegające na wyznaczeniu wartości ww. kątów na wykonanych fotografiach miednic w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach. Dzięki temu badaniu uzyskaliśmy rzeczywiste parametry ilościowe danej panewki stawu biodrowego, potwierdzając je w drugim etapie, gdzie wyznaczone zostały te same trzy parametry na radiogramach identycznie ustawionych miednic. Trzeci etap badań to wyznaczenie ww. parametrów przy użyciu programu komputerowego „Super Pelvis”. Z kolei dokonano porównania uzyskanych w ten sposób wyników.
Wyniki i Wnioski. 1. Wszystkie trzy metody pomiaru wykazały wysoki wskaźnik powtarzalności i istnieje istotna statystycznie korelacja między nimi. 2. Uzyskano pozytywną ocenę dokładności trójwymiarowej diagnostyki przeprowadzanej z zastosowaniem programu „Super Pelvis”. 3. Zrealizowane badanie pozwala na przeprowadzenie kolejnych etapów prac badawczych mogących ostatecznie doprowadzić do stworzenia pełnego sytemu umożliwiającego nawigację śródoperacyjną podczas wykonywania osteotomii miednicy
Ostatnio zmieniony przez Katja Wto 06 Pa, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 38
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Wto 06 Pa, 2009   

O czymś takim jeszcze nie słyszałam, więc dzięki, że tutaj znalazł się taki temat. Kolejna ciekawostka, a to oznacza, że Forum się rozwija :->
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
dora_kg 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 40
Doczya: 15 Maj 2010
Posty: 51
Skd: Kołobrzeg
Wysany: Nie 16 Maj, 2010   

vczy alloplastyka to to samo co endoproteza??
_________________
"Większość rzeczy na tym świecie stworzona została przez ludzi, którzy wytrwali, kiedy zdawało się, że nie ma już nadziei."
Dale Carnegie
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 17 Maj, 2010   

dora_kg, tak dokładnie to to samo
 
     
dora_kg 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 40
Doczya: 15 Maj 2010
Posty: 51
Skd: Kołobrzeg
Wysany: Pon 17 Maj, 2010   

dziękuję :puppyeyes:
_________________
"Większość rzeczy na tym świecie stworzona została przez ludzi, którzy wytrwali, kiedy zdawało się, że nie ma już nadziei."
Dale Carnegie
 
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Pon 22 Lip, 2013   

Też będę miał alloplastykę (proxima to chyba endo) ciekawi mnie z czego będzie ona wykonana ,ponieważ ordynator przed wyznaczeniem terminu jeszcze w tamtym roku powiedział, że dostanę taka protezę która wystarczy do końca życia oraz ze mnie nie puszczą jak nie skończą leczenia.I tak od wypisu co jakiś czas kontrol ostatnio konsultacja i termin.Pozdrawiam wszystkie bioderka
Ostatnio zmieniony przez AgaW Wto 23 Lip, 2013, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
kejpi77 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczy: 03 Kwi 2013
Posty: 141
Skd: z tamtąd
Wysany: Sro 21 Sie, 2013   

maaly-22 napisa/a:
ordynator przed wyznaczeniem terminu jeszcze w tamtym roku powiedział, że dostanę taka protezę która wystarczy do końca życia


chyba Ci źle życzy ten ordynator...jakbyś miał teraz 70-80 lat to wystarczyłaby Ci do końca życia... ;-)
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Sro 21 Sie, 2013   

Na dzień dzisiejszy jest termin alloplastyki (proxima) by w system weszło a co będzie okaże się podczas zabiegu. Konsultował mnie zastępca ordynatora, taka jest diagnoza ponieważ miałem poważne złamanie które opisałem w swej historii. Lekarze prowadzący nawet się nie chcieli podjąć zabiegu ponieważ jak powiedzieli mając wynik tomografu 3D nie ma do czego przyczepić endo...
 
 
     
kejpi77 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczy: 03 Kwi 2013
Posty: 141
Skd: z tamtąd
Wysany: Czw 22 Sie, 2013   

nie zrozumiałeś mnie - chodzi mi o to że nie ma takich endo z gwarancją do końca życia i jeden dzień dłużej ;-)
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 30 Sie, 2013   

maaly-22, niestety muszę się zgodzić z kolegą kejpi77.
Żaden lekarz nie powinien dawać gwarancji, nawet słownej, co do wytrzymałości endo.
Jesteś już jakiś czas na forum i pewnie nie o jedną historię zahaczyłeś. Mowa w nich była i o wywichnięciach, i o jakiś paskudztwach, które się przyplątały do organizmu (stany zapalne). Przypadki te tą są historie prawdziwe niestety. Nie chcę tym samym powiedzieć że w Twoim przypadku historia się powtórzy, ale chcę przez to powiedzieć, że nie zawsze jest tak, jak sobie to zaplanujemy.
Masz jeszcze lat nie za wiele. Na Twoim miejscu skupiłabym się na wyborze dobrej endo/kapo by w przypadku rewizji dać lekarzom szansę na jej wykonanie.
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Pi 30 Sie, 2013   

Rozumiem i dziękuję Wam z całego serca za to co piszecie. Tak, zahaczyłem i przeczytałem niejedną historie i wiem jak to bywa. Słowa są słowami, czyny czynami; wiem że nie ma nic na wieki, wiem też że różnie bywa, są czasem powikłania itp itd. Szczerze powtórzyłem słowa ordynatora tak odruchowo pisząc post, wiem że nie ma nic na wieki nawet najlepsza rzecz, najdroższa potrafi się zepsuć, ja wierzę że będzie OK a co będzie pokaże los życie Bóg . Wiele osób mówiło mi o zabiegu w Piekarach np czy Otwocku ale jak czytam inne historie tam również się czeka, są przekładane terminy, mnie po wypadku przyjęli w Krakowie - Otwock i Mielec odmówili przyjęcia dlatego też nie zmieniałem szpitala..
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.