Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Moja historia problemów z biodrami
Matizzz 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 33
Doczy: 05 Pa 2014
Posty: 3
Skd: Mińsk Mazowiecki
Wysany: Nie 05 Pa, 2014   Moja historia problemów z biodrami

Obecnie jestem świeżo po drugiej artroskopii biodra, tym razem lewego, więc postanowiłem, że opiszę swoją historię.

Zaczęła się ona około 2,5 roku temu, kiedy pierwszy raz poczułem ból w prawym biodrze. Przez całe życie czynnie uprawiałem sport, nigdy profesjonalnie, ale zawsze rekreacyjnie. Na początku zlekceważyłem problem bólu, pomyślałem, że może samo przejdzie. Jednak po roku bóle w prawym biodrze nasiliły się do tego stopnia, że ciężko było spać na tym boku. Zapisałem się więc do ortopedy w ośrodku zdrowia, który po obejrzeniu zdjęcia RTG postawił wstępną diagnozę, iż jest to obustronny konflikt udowo –panewkowy typu CAM. Polecił mi umówić się na wizytę do lekarza, który zajmuje się artroskopią biodra, do dr. Rafała Kamińskiego (operuje w szpitalu w Otwocku, przyjmuje w kilku miejscach w Warszawie). Doktor potwierdził diagnozę, wytłumaczył na czym będzie polegał zabieg w moim przypadku i zapisał mnie do kolejki oczekujących. Zabiegi wykonuje w ramach całkowitej refundacji w szpitalu w Otwocku.

Pierwszą artroskopię miałem wykonaną 12 marca 2014 roku, do szpitala miałem zgłosić się dzień wcześniej, wykonano mi badania oraz miałem konsultację anestezjologiczną. Znieczulenie standardowe to, mówiąc językiem niefachowym, znieczulenie od pasa w dół (zastrzyk w kręgosłup). Cała operacja, od momentu zabrania z sali do momentu powrotu, trwała dosyć długo, było to około 5 godzin.
Jeśli chodzi o ból w moim przypadku, to najgorsza była pierwsza noc, natomiast na drugi dzień rano bólu praktycznie nie było. Na drugi dzień można już poruszać się o kulach, oczywiście w granicach rozsądku. Generalnie zasada jest taka, że nie można obciążać nogi operowanej od 2 do 6 tygodni, w moim przypadku było to pełne 6 tygodni.
Do szpitala zgłosiłem się we wtorek, w poniedziałek byłem wypisany do domu.
Jeśli chodzi o rehabilitację, to chodziłem prywatnie do przychodni, w której przyjmuje lekarz, który mnie operował, gdyż tam zajmują się takimi pacjentami na co dzień. Jeździłem dwa razy w tygodniu, raz na godzinną terapię manualną, drugi raz na ćwiczenia. Bardzo ważne jest, aby systematycznie codziennie ćwiczyć w domu, gdyż mięśnie w nodze potrafią zanikać bardzo szybko. Na początku oczywiście ćwiczenia izometryczne, w miarę upływu czasu coraz bardziej zaawansowane ćwiczenia, na końcu ćwiczenia w pełnym obciążeniu.
Rehabilitację zakończyłem około 3 miesięcy po operacji, później należy zajmować się nogą we własnym zakresie, czyli oczywiście basen, rower. W moim przypadku dopuszczalne było również bieganie, czy jakiś sport.
Obecnie jestem 7 miesięcy po operacji prawego biodra, poprawa jest znacząca, zakresy odwiedzeń znacznie się poprawiły, jest tylko leciutki ból przy dosyć mocnym rozciąganiu.

Na kontroli 29 kwietnia 2014 roku zapisałem się od razu na artroskopię drugiego biodra, termin oczekiwania w szpitalu w Otwocku to około 4 – 5 miesięcy. 1 października 2014 miałem drugą artroskopię, a już jutro wychodzę do domu. Tutaj operacja trwała około 3 godzin i ból po ustaniu znieczulenia był dużo mniejszy. Natomiast mam uczucie zdrętwiałych mięśni i jakby kłucia przy pewnych ruchach. Jest to normalne, w przeciągu kilku dni obrzęk powinien się zmniejszyć. Rehabilitację planuję przeprowadzić podobnie jak w przypadku pierwszego biodra.
Zapomniałem dodać, że chodziłem również na szynę CPM. Można również w ramach rehabilitacji jeździć na rowerze stacjonarnym.

Trochę się rozpisałem, mam nadzieję, że mój opis komuś się przyda, w razie pytań proszę pisać, na pewno odpowiem.
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 05 Pa, 2014   

Matizzz, dzięki za to że się tak "rozpisałeś" :) Na pewno ktoś skorzysta z Twoich doświadczeń i informacji. To miłe że chcesz się z tym podzielić i komuś pomóc.

Tak czysto z zawodowej ciekawości: czy ktoś prowadził z Tobą na rehabilitacji naukę chodu? Czy ćwiczenia były skierowane głównie na siłę mięśniową?

Pozdrawiam.
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
Matizzz 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 33
Doczy: 05 Pa 2014
Posty: 3
Skd: Mińsk Mazowiecki
Wysany: Nie 05 Pa, 2014   

Ćwiczenia były głównie siłowe i stabilizacyjne, na równowagę itp, zależnie w której fazie rehabilitacji. Na samym początku, jak pani zobaczyła moje poruszanie się o kulach, to miałem krótki instruktaż jak należy chodzić o kulach po artroskopii biodra.
 
     
Matizzz 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 33
Doczy: 05 Pa 2014
Posty: 3
Skd: Mińsk Mazowiecki
Wysany: Pi 05 Sty, 2024   

Cześć,

Postanowiłem napisać coś po kilku latach i dwóch artroskopiach bioder. Ogólnie do zeszłego roku było bardzo w porządku, ból przy mocniejszym odwodzeniu, pozycja żaby (mocno niezalecana), ale generalnie czułem się bardzo dobrze. Biodra wymagały regularnych interwencji fizjoterapeuty oraz ćwiczeń, natomiast z powodzeniem chodziłem na siłownię, jeździłem na rowerze.
Lekki problem pojawił się w zeszłym roku w prawym biodrze. Zaczął doskwierać duży ból w pachwinie, zaczęło coś przeskakiwać w pachwinie. Przy schylaniu się aby np. zawiązać but, czuję ból. Ogólnie jestem w stanie wyeliminować ten ból poprzez rozciąganie nogi (nogę zaczepiam o gumę oporową i napinam, zwiększając szparę i poprawiając trakcję), natomiast zauważyłem, że ten ból trwa coraz dłużej i coraz ciężej jest mi go wyeliminować. Robię regularnie co rok-półtora RTG, w opisach jest mniej więcej to samo, wkleję poniżej opisy z ostatnich trzech.

5.01 2024:
Sklerotyzacja podchrzęstna powierzchni stawowych panewek obu stawów biodrowych.
Kostki dodatkowa lub zwapnienia przy zarysie stropów panewek.
Niewielkie zwężenie szpary prawego stawu biodrowego w cz. górno-bocznej.
Osteofitoza wieńcowa i nadbudowa kostna na granicy głowy i szyjki obu kości udowych.
Łukowate zwapnienie w tk. miękkich okołostawowych prawego stawu biodrowego,.
Całość obraz przemawia za wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi w przebiegu FAI.

3.06 2022:
Obniżenie górno-bocznych części szpar stawowych stawów biodrowych.
Sklerotyzacja podchrzęstna stropów panewek stawowych.
Nadbudowa kostna na górnych krawędziach panewek stawowych oraz na pograniczu głów i szyjek
kości udowych, głowy kości udowych nieco spłaszczone, szyjki szerokie.
Zwapnienia w tkankach miękkich stawów od stron bocznych, większe po stronie prawej.

2.03 2020:
Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach górnych obu panewek
Sklerotyzacja stropów obu panewek
Wolny fragment kostny na wysokości bocznego zarysu głowy kości udowej prawej
Osteofitoza wieńcowa na głowach kości udowych
Zwężenie szpar stawowych w przedziałach środkowo-dolnych


Byłem u ortopedy, który mnie operował, powiedział, żebym pokazał się za jakiś czas na wizytę i będzie można pomyśleć nad powtórzeniem artroskopii. Czytam temat, w którym użytkownicy piszą o powtórnych artroskopiach i opinie są różne. Macie jakieś doświadczenia? Czy może w ogóle lepiej się zastanowić nad endoprotezą? Czy ktoś może napisać coś więcej o swojej powtórnej artroskopii? Ewentualnie może polecicie ortopedę z okolic Warszawy, z którym mógłbym się skonsultować?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
 
     
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 124
Skd: Katowice
Wysany: Pon 08 Sty, 2024   

Biodro sie sypie, bo tak jest po artroskopiach. Nie zatrzymasz tego wykonując kolejny zabieg, jeszcze bardziej uszkodzisz nim swoje biodro. Ja miałem 2x artro na lewe biodro i skutki są takie że zmiany zwyrodnieniowe postępują w nim bardzo szybko.
Osłabią Ci torbę stawową jeszcze bardziej niż masz teraz.
Artroskopia nie cofnie tego co już zaszło w stawie. Oba biodra będą do wymiany. Ile możesz to chodz na nich, jak będzie bardzo źle to do wymiany.
 
     
LaXiKk 
:)


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 26
Doczy: 21 Lut 2023
Posty: 43
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pon 08 Sty, 2024   

Również artroskopia 2x na lewe biodro w wieku 23 i 25 lat, nie pomogło. Ćwiczę, rehabilituje się cały czas, ale i tak niedługo biodro do wymiany.
 
     
Aiden7 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 29
Doczy: 22 Wrz 2023
Posty: 35
Skd: B-tów
Wysany: Nie 25 Lut, 2024   

Matizzz,

Obecnie właśnie oczekuje aż biodro lewe znów nie pozwoli na dalsze funkcjonowanie i będę musiał operować. Lewe biodro 8 lat po artroskopii, obecnie widać już osteofity, a drugie prawe 10-12 lat od zabiegów i czyste, tam trochę obrąbek podrażniony pewnie przez zwapnienia.

Ogólnie z tego co wiem to póki nie wystąpią konkretne czynniki m.in. zwężenie się szpary to możesz się artroskopować co x lat, kiedy potrzeba.

Jak uprawiasz sport to miej świadomość, że artoskopia zaburza kwestie krwionośne na około 2 lata od zabiegu, a to często powoduje dodatkowe urazy, przeciążenia. Ogólnie jak nie jesteś zawodowcem/wyczynowcem to warto wziąć to pod uwagę i trochę zejść z objętości treningowej. Np. 80% zamiast normy.

Sterydu w staw też mi odradzano, a akurat w moim przypadku póki co pomógł. Jestem już 4 msc jak dobrze liczę po iniekcji i jest ok, ale każdy przypadek trzeba rozpatrzeć indywidualnie.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.