Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Po operacji- wskazówki i cenne rady
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
  Wysany: Pi 03 Lip, 2009   Po operacji- wskazówki i cenne rady

Pacjenci z wszczepioną endoprotezą powinni stosować się do następujących zaleceń:
- niewskazane jest siadanie na brzegu krzesła, przechylanie się na boki, zakładanie nogi na nogę
- w czasie stania należy obciążać równomiernie obie kończyny
- nie należy dźwigać ciężkich rzeczy
- wskazane jest przez pierwsze miesiące korzystanie z podwyższonej deski WC
- wysokość łóżka należy tak dostosować, aby w siadzie stopy swobodnie dotykały podłogi
- w pierwszych tygodniach po zabiegu nie należy korzystać z wanny- wskazane jest korzystanie z prysznica
- jeżeli zaistnieje konieczność schylenia się należy wykonywać to bardzo ostrożnie pamiętając o ugięciu kolan
-obuwie powinno być wygodne i stabilne z niewysokim obcasem
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Pi 03 Lip, 2009   

Zapomniałaś dodac: spanie na plecach :mrgreen:
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=_7C9KbvSJJQ
 
 
     
Marek S
[Usunity]


Wysany: Pon 06 Lip, 2009   Re: Po operacji- wskazówki i cenne rady

pasiflora napisa/a:
Pacjenci z wszczepioną endoprotezą powinni stosować się do następujących zaleceń:
- niewskazane jest siadanie na brzegu krzesła, przechylanie się na boki, zakładanie nogi na nogę
- w czasie stania należy obciążać równomiernie obie kończyny
- nie należy dźwigać ciężkich rzeczy
- wskazane jest przez pierwsze miesiące korzystanie z podwyższonej deski WC
- wysokość łóżka należy tak dostosować, aby w siadzie stopy swobodnie dotykały podłogi
- w pierwszych tygodniach po zabiegu nie należy korzystać z wanny- wskazane jest korzystanie z prysznica
- jeżeli zaistnieje konieczność schylenia się należy wykonywać to bardzo ostrożnie pamiętając o ugięciu kolan
-obuwie powinno być wygodne i stabilne z niewysokim obcasem


Droga "Pasiflora" powiedz mi proszę po jakim okresie po operacji można spać na stronie operowanej?Lekarz ortopeda powiedział mi,że już mogę lecz nie jestem do końca o tym przekonany i boję się,ażeby nie narobić "bigosu" bo wtedy będzie trudno odkręcić sytuację.Pozdrowienia! :-)
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Pon 06 Lip, 2009   

marku, skoro lekarz powiedział, że możesz to nie musisz sie obawiać :-D ,ale wiadomo-nic na siłe-śpij jak Ci wygodnie :mrgreen:
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=_7C9KbvSJJQ
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 06 Lip, 2009   

Kochani moja wiedza jest tylko "ksiazkowa" lub zasłyszana Niestety nie jestem w stanie odpowiedziec na pytanie Marka poniewaz jestem "przed" Jednakze Olifffka ma racje skoro lekarz Ci nie zabrania spac na operowanej stronie próbuj Tutaj http://www.fizjoterapeutom.pl/file.php?id=150 jest pokazane jak to zrobic Tyle ze jest to plik PDF i trzeba miec program do otwierania tego pliku tu np. go sciagnij http://dobreprogramy.pl/i...e+Reader+9.1+PL Pozdrawiam
;-)
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Pon 06 Lip, 2009   

marku, najlepiej wkładać na początku poduszkę między nogi a później powoli przewracać się na bok. Myślę, że sam wyczujesz czy Twoja noga (głównie chodzi tu o mięśnie, na które przenosimy cały ciężar ciała) jest gotowa na takie leżenie :-)
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=_7C9KbvSJJQ
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 06 Lip, 2009   

Marku - powoli próbuj leżeć na operowanym boku. Na początku chwilę a kolejne próby wydłużaj coraz bardziej. Poduszka między kolanami bardzo pomaga w prawidłowym ułożeniu biodra. Zwróć uwagę na ból - jeśli będzie się pojawiał to zmieniaj pozycję ciała na inną. Mnie na początku bolało już po krótkiej chwili leżenia mimo poduszki. Ponawiałam próby każdego dnia i w końcu czas leżenia znacznie się poprawił.
 
     
Go


Wysany: Pon 06 Lip, 2009   

Serdecznie dziękuję Wam za podpowiedź.Spróbuję ,być może się uda i nie będzie większych problemów.Jeszcze raz serdeczne dzięki i pozdrawiam! :-)
 
     
Marek S
[Usunity]


Wysany: Wto 07 Lip, 2009   Re: Po operacji- wskazówki i cenne rady

pasiflora napisa/a:
Pacjenci z wszczepioną endoprotezą powinni stosować się do następujących zaleceń:
- niewskazane jest siadanie na brzegu krzesła, przechylanie się na boki, zakładanie nogi na nogę
- w czasie stania należy obciążać równomiernie obie kończyny
- nie należy dźwigać ciężkich rzeczy
- wskazane jest przez pierwsze miesiące korzystanie z podwyższonej deski WC
- wysokość łóżka należy tak dostosować, aby w siadzie stopy swobodnie dotykały podłogi
- w pierwszych tygodniach po zabiegu nie należy korzystać z wanny- wskazane jest korzystanie z prysznica
- jeżeli zaistnieje konieczność schylenia się należy wykonywać to bardzo ostrożnie pamiętając o ugięciu kolan
-obuwie powinno być wygodne i stabilne z niewysokim obcasem


Przeczytałem na forum parę ciekawych Twoich postów i muszę przyznać jestem zaskoczony znajomością rzeczy.Skąd czerpiesz takie dość bogate wiadomości na temat endo? Mam nadzieję,że nie tylko ja jestem zaskoczony ale i parę innych osób także.W każdym bądź razie jestem Ci wdzięczny za to,tym bardziej,że żaden lekarz nie powie pacjentowi tyle co Ty w swoich postach.Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam :!:
 
     
Marek S
[Usunity]


Wysany: Wto 07 Lip, 2009   

Anonymous napisa/a:
Serdecznie dziękuję Wam za podpowiedź.Spróbuję ,być może się uda i nie będzie większych problemów.Jeszcze raz serdeczne dzięki i pozdrawiam! :-)


To jest post ode mnie.Zapomniałem zalogować się i tak to wyszło.Już na początku,gdy wchodziłem na forum przepraszałem wszystkich informując,że takie "kwiatki" mogą się zdarzyć.Jeszcze raz przepraszam :oops:
 
     
madzi_czer 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 31 Maj 2009
Posty: 145
Skd: z małego pokoju ;)
Wysany: Wto 07 Lip, 2009   

oj, marek0802 nie przepraszaj, każdemu może się przydarzyć ;-) , więc nic się nie stało!
_________________
"Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat" (J. Korczak)
 
 
     
Kreskaa 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 60
Doczya: 15 Lip 2009
Posty: 22
Skd: Lubuskie
Wysany: Nie 19 Lip, 2009   

Kochani brakuje jeszcze na forum tematu....jak przygotowac sie do opercji.Konkretnie jak przygotowac chorą konczynę,aby latwiej wrócic do sprawnosci po operacji.To bardzo ważne.Wyobrazcie sobie,że po operacji,najgorszym problemem nie bylo operowane biodro lecz miesien udowy.Z powodu dolegliwosci oszczędzamy chorą kończynę.Mieśnie po chorej stronie nie pracują,skracają się.Moja noga byla ponad 2 cm krotsza.Po operacji mogłam tylko lekko ją zginac.Bardzo bolesne było rozciąganie tego mięsnia.

[ Dodano: Nie 19 Lip, 2009 ]
Wrócę jeszcze do tematu.Jak pisalam jestem prawie 10 miesięcy po zabiegu wszczepienia endoprotezy lewego stawu biodrowego.Jeśli chodzi o spanie na boku operowanym.Lekarz twierdzil,że bezpieczniejsze jest spanie na boku operowanym niż na nieoperowanym.Chodzi o niebezpieczeństwo wywichnięcia.Ja bardzo rzadko śpię na operowanej stronie,ponieważ odczuwam jakis dyskomfort...nie zeby bolalo,ale jakoś mi niewygodnie.Nogę na nogę zakladam bez problemu i mogę siedziec w takiej pozycji dłuższy czas.Siad po turecku? Dwa dno temu spróbowalam,po przeczytaniu postu na forum.Owszem usiadłam,ale przez cały dzień czułam lekki ból w biodrze więc chyba niewskazane,albo po prostu jeszcze nie czas. Pozdrawiam :)
_________________
Kreskaa
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Nie 19 Lip, 2009   

Kresko - nie brakuje. ten temat jest w dziale ogólnym i był od początku forum. :-) Podaję link: http://forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=144 oraz temat pokrewny http://forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=160 . Przejrzyj dokładnie tematy ogólne na obu stronach.
Ostatnio zmieniony przez kinga Sro 15 Sie, 2012, w caoci zmieniany 2 razy  
 
     
Marek S
[Usunity]


Wysany: Nie 19 Lip, 2009   

Kreskaa napisa/a:
Kochani brakuje jeszcze na forum tematu....jak przygotowac sie do opercji.Konkretnie jak przygotowac chorą konczynę,aby latwiej wrócic do sprawnosci po operacji.To bardzo ważne.Wyobrazcie sobie,że po operacji,najgorszym problemem nie bylo operowane biodro lecz miesien udowy.Z powodu dolegliwosci oszczędzamy chorą kończynę.Mieśnie po chorej stronie nie pracują,skracają się.Moja noga byla ponad 2 cm krotsza.Po operacji mogłam tylko lekko ją zginac.Bardzo bolesne było rozciąganie tego mięsnia.

[ Dodano: Nie 19 Lip, 2009 ]
Wrócę jeszcze do tematu.Jak pisalam jestem prawie 10 miesięcy po zabiegu wszczepienia endoprotezy lewego stawu biodrowego.Jeśli chodzi o spanie na boku operowanym.Lekarz twierdzil,że bezpieczniejsze jest spanie na boku operowanym niż na nieoperowanym.Chodzi o niebezpieczeństwo wywichnięcia.Ja bardzo rzadko śpię na operowanej stronie,ponieważ odczuwam jakis dyskomfort...nie zeby bolalo,ale jakoś mi niewygodnie.Nogę na nogę zakladam bez problemu i mogę siedziec w takiej pozycji dłuższy czas.Siad po turecku? Dwa dno temu spróbowalam,po przeczytaniu postu na forum.Owszem usiadłam,ale przez cały dzień czułam lekki ból w biodrze więc chyba niewskazane,albo po prostu jeszcze nie czas. Pozdrawiam :)


Nie wiem jak Ty ale ja po operacji starałem się we własnym zakresie ćwiczyć kończynę operowaną poprzez zginanie, naciąganie, itp. to co mi przyszło do głowy,że może być użyteczne w tzw.rehabilitacji.Nie miałem żadnej pomocy czy wskazówek ze strony rehabilitantki w szpitalu która "olewała" pacjentów,tak że musiałem sobie radzić sam.W tej chwili jestem trzy miesiące po operacji i czuję się w miejscu operowanym bardzo dobrze.Mam tylko problem z porażeniem nerwu strzałkowego,ale to ma ustąpić po 6 miesiącach jak mi lekarz powiedział.Śpię na obu stronach bez problemu.Nie próbuję siadać po turecku,ale za to próbuję jeździć na rowerze.Na razie pod kontrolą po równej powierzchni a potem to się zobaczy.Mam zamiar jeździć do lasu na grzybki.Czy się uda ? No cóż pożyjemy- zobaczymy!Pozdrowienia! ;-)
 
     
KubaP. 
Popularus Bioderkus




Status: Przed
Doczy: 19 Cze 2009
Posty: 80
Skd: Kielce
Wysany: Pon 20 Lip, 2009   

marek0802 napisa/a:
próbuję jeździć na rowerze.Na razie pod kontrolą po równej powierzchni a potem to się zobaczy.


Słuchajcie, douczam się cały czas w temacie endo.. bo jak wiec ie chyba mnie to czeka. I rozmawiałem ostatnio z kilkoma lekarzami oraz 1 rehabilitantem na temat jazdy na rowerze po endoprotezie stawu biodrowego. Nikt z moich rozmówców nie mówił, że jest to niewskazane, a raczej zachęcali do tej aktywności! Zapytałem o to ścieranie się powierzchni w protezie. Bzdura! Rower jest przyjazny i to dlatego, że biora podczas jady są w odciążeniu nic złego im sie nie dzieje. Ten rehabilitant często pracuje z ludzmi po protezach, wręcz polecał mi jazdę na rowerze po zabiegu. Rzecz jasna nie od razu!
Pytałem się ich też o jazde konną bo to mój ulubiony sport (tak jak pływanie!). Tu jednak marszczyli czoło i zgodnie stwierdzili, że jednak niewskazane.. :-( Z tytułu ryzyka upadku z dużej wysokości a co za tym idzie możliwości zwichnięcia protezy. Będe musiał chyba zastępić grzbiet ukochanego mi zwierzaka na siodełko rowerowe. Trudne do zrobienia.. ale jak będzie trzeba - tak zrobię.
_________________
Jak żyć - to na całego!
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.