Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Artroskopia - Witek
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 140
Skd: Katowice
Wysany: Nie 15 Lis, 2020   

Jestem dość mocno zdesperowany i zniechęcony, zastanawiam się co z tym teraz powinienem zrobić skoro rehabilitacja nie przynosi poprawy.
Czy jechać do operatora ? Na ostatniej wizycie kiedy przyjechałem z rtg i MRI nic znaczącego nie powiedział, pomimo tego że dość dosadnie uskarżałem się na dolegliwości.
Czy może wziąść całą dokumentację i jechać na konsultacje do innych ortopedów wykonujących artroskopie biodra.
Zwykly ortopeda rozkłada ręce i odsyła mnie do operatora, z resztą większość ortopedów u których bylem widzą pierwszy raz kogoś po artroskopii biodra i potrafią tylko powiedzieć, że słyszali że efekty są marne...
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 27
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Pon 16 Lis, 2020   

Hmm, to słabo, że operowane biodro znów daje we znaki i to aż tak ;( Nie mam Ci co nawet poradzić, bo widzę, że z fizjoterapeutą pracujesz i wykonujesz bardzo ważne rodzaje terapii, a skoro wciaz występuje ból... hmm, wygląda na sprawę mięśniową skoro boli przy inicjacji ruchu, walcz!

Osobiście mogę jedynie łączyć się w bólu. Co prawda operowane biodro super, ale drugie ostatnimi dniami nie pozwala spać nawet ;/ Do tego łąkotka pęknieta, którą niedługo będę operował.

Musimy jakoś to znosić, tylko ile można?
 
 
     
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 140
Skd: Katowice
Wysany: Pon 16 Lis, 2020   

W badaniu MRI i Usg mięsień biodrowy który mnie napiernicza jest pogrubiony, w początkowej fazie zgjęcia nogi w kolanie tak ok 15-25 stopni pojawia się cholerny piekący ból.
Przypomniałem sobie pewien szczegół, operator wspomnial że jeśli mialem rekonstrukcje obrąbka to bardzo często wykonuje się nacięcie tego mięśnia w celu zluzowania napięcia m. Biodrowego. Na wypisie ze szpitala nie ma o tym wzmianki ale prawdopodobnie jest to procedura zabiegu wiec nie muszą o tym pisać.
Jeżdżąc na rowerze, pływając w 4 i 5 miesiącu po zabiegu mogłem uszkodzić nacięty mięsień? Hmmm jesli tak to powinno to być bardzo bolesne, a ja nie pamiętam takiego incydentu. Po prostu od 6 miesiąca zaczęły pojawiać się dziwne bóle z przodu biodra w miejscu gdzie przebiega m. Biodrowo-ledzwiowy.
Naderwanie na rowerze ? Mało prawdopodobne, noga nie jest nawet w pełnym wyproście, basen wątpię, opor wody raczej zapobiega naderwanią.
Z tego wszystkiego juz nie jestem w stanie powiedzieć co mnie boli, ponieważ boli mnie całe biodro, udo i kolano. W nocy każdy ruch nogą wybudza mnie ze spania. Jazda autem powyżej 15 minut jest bolesna... jest do D....
 
     
KrukersRadek 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 34
Doczy: 31 Sie 2015
Posty: 56
Skd: Wrocław
Wysany: Wto 17 Lis, 2020   

Witek a biodrowo ledzwiowy BL przebiega z przodu biodra, lezy on na kaletce ktora daje mu poslizg. Ze wzgledu na to ze przyczepia sie do miednicy i kregoslupa a konczy sie na lretarzu mniejszym ruch w stawie kolanowym nie ma na niego wplywu chyba ze droga powiezi miesniowych ktore moga byc posklejane. Bezposrednio jednak kolano niema nic do tego. A zastanawiales sie nad miesniem prostym uda? On jako jedna z glow czworoglowego steruje kolanem ale ta glowa jest miesniem dwustawowy co oznacza ze ma wplyw na staw kolanowy i biodrowy. Druga bardzo wazna rzecz to to ze on przyczepia sie do guza dolnego przedniego kosci biodrowej ale uwaga! Bo nie tylko tam czesc jego wlukien laczy sie z panewka i obrabkiem stawu biodrowego. Mala pierdola ale moze narobic bólu.

1. Odpowiedz mi czy boli Cie np. Rolowanie na pileczce takiej bejzbolowej lub do lacross ? Chodzi mi czy boli jak np. Rolujesz miesnie przednio boczne biodra (prosty uda, napinacz powiezi szerokiej, poslad sredni i maly)
Czy masz tam duzy dyskomfort?

2. Mowisz ze ciagle masz napiety BL. Pamietaj ze ludzki organizm to dzielo Boga bardzo doskonale jak zreszta cala przyroda co nas otacza. To ze on sie napina to nie znaczy ze to jest zle. Trzeba sie zastanowic po co i dlaczego to robi. Moze tam byc problem pod miesniem w stawje ktory wywoluje stan zapalny ktoey z koleji kaze napiac okoliczne miesnie poto zeby unieruchomic i pozwolic na zagojenie. Rozluznianie takiego miesnia pozwala na rozluznienie ale z kolei tez pozwala na wieksza ruchomosc ktora moze doprowadzac do jakis niechcianych zakresow ruchu. To co mowie moze byc zupelnie nie prawda w Twoim przypadku ale trzeba sie zastanawiac nad tym co sie tam moze dziac.

3. Czy rozluznianie BL daje ulge przynajmniej po rehabilitacji?
Na jak dlugo?

4. Czy jak przestaniesz cwiczyc przez okres np. 2 tyg. To bol chociaz troche mija?

5. Wiedzac ze kosci sa ukladem biernym ruchu, a miesnie aktywnym to oznacza ze napiecie miesniowe ma tu ogromne znaczenia jak glowa kosci biodrowej ustawi sie w panewce. Ja osobiscie widze to tak. Miales robione z przodu ten obrabek co oznacza ze tam byl FAI co oznacza ze zdezenie mialez z przodu czyli glowa po przez zly balans miesniowy ustawiala sie z przodu. Usuneli Ci konflikt FAI ale nie usuneli Ci pamieci miesniowej i Twojej wuczonej mechaniki ruchow tzw Twoich wzorcow ruchowych. To zostalo i prawdopodobnie wytrzymywalo poczatkowe miesiace. Jak dowalales kolejne treningi i budowales miesnie dalej w zlej mechanice i stabilizacji to doprowadziles do tego ze wlasnie budujesz ten konflikt FAI od nowa. To tylko moje podejrzenie. Ja na Twoim miejscu bym sprobowal wykonwyac cwiczenia ktore odciagaja Ci staw w kierunku tylny i wykonujac delikatne powolne zgiecia co 90st. Jezeliprzy odciagnieciu glowy guma nie bedziesz mial bolu albo ten bol bedzie owiele mniejszy to moze byc tak jak opisalem. Odciagniecie stawu w tyl przy zgietym biodrze rozciaga tylna czesc torebki i poslady. Cialo sie uczy nowego punktu ruchu. Po 3tyg - miesiacu takich cwiczen nalezy wprowadzic stabilizacje tego ulozenia po przez zwarcie tkanek z przodu biodra czyli napiecie BL (moze wlasnie o to Twoj organizm walczy). To jest mozolna praca. Ale dziala. I zeby wyjsc z FAI to zaden zabieg nie pomaga bez poprawnej korekcji eliminujacej przyczyne.
 
 
     
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 140
Skd: Katowice
Wysany: Wto 17 Lis, 2020   

Cześć,
Na prostym uda mam małą entezopatię, ale bez cech zapalnych i według 2 ortopedów jest tak mała, że nie może dawać objawów, dla przykładu pokazali mi np. w pośladkach większe a pośladki mnie nie bolą.
Zanim zaczęły się problemy, zauważyłem, że podczas chodzenia, coś z przodu mi przeskakuje i trzeszczy w pachwinie, nie sprawiało mi to żadnego bólu więc olałem sprawę. Za sprawą jazdy na rowerze, 4głowy uda bardzo się rozwinął, natomiast pośladki jakby ich nie było. To jest pierwszy dysbalans jaki był widoczny gołym okiem(taka specyfika jazdy na rowerze).
Pod koniec sierpnia, początek września pojawił się taki ból z przodu biodra, że nie mogłem jeździć autem ani chodzić, zacząłem kuleć, ledwo do J. Mazka dojechałem autem. J.M obejrzał biodro, MRI, RTG i powiedział tylko tyle, że pokazuje miejsce bólu gdzie przebiega biodrowo-lędźwiowy i zalecił rehabilitację, która trwa do dziś.
Odpowiadając na twoje pytania:

1. Roluję co drugi dzień przednią i boczną stronę uda na rollerze(wałku), sprawia mi to ulgę, nie jest dla mnie bolesne, wręcz przyjemne. Pośladku nie robię, nie nauczyłem się tego. Pośladki męczy mi fozjo 2 x w tygodniu.

2. Biodrowo lędźwiowy był napięty(przeskakiwał i trzeszczał) ale teraz jest w lepszej formie niż po drugiej stronie. Mam większy swobodny przeprost niż w drugim biodrze(tym bez artro). Fizjo też twierdzi, że palpitacyjnie jest mięciutki.(3 miesiące robię rozciąganie typu PIR plus praca manulana fizjoterapeuty). Według tego co czuję, to ból stawu zaczyna się od bólu mięśnia, zaczyna boleć mięsień, wszystko się napina i cała mechanika głowy kości udowej w panewce jest nieprawidłowa. Po rozluźnieniu przez fizjo, wszystkich mięśni wokół biodra czuję ulgę na ok 24h.

3. Nic nie daje rozluźnianie manualne, poza tym, że przestał stukać, przeskakiwać. Powiem więcej, po manualnej jest jakby podrażniony, tkliwy a próba rozciągania inną metodą jak PIR powoduje większy ból po kilku godzinach.

4. Jak przestałem się ruszać na ok 3 tygodnie, nie było poprawy, zacząłem gorzej chodzić, osłabły mi mięsnie. Na rowerze nie jeżdżę od ponad 3 miesięcy, basen stop od 2 miesięcy. Jak ćwiczę boli tak samo ale lepiej funkcjonuję, tzn chodzę bez bólu. Kiedy leżę plackiem boli, nie przestaje nawet jak leżę przed TV

5. Zgadzam się z tym, zły balans mięśniowy jest na 100%. Nie spina mi się jedna rzecz z ponownym konfliktem, przed zabiegiem konflikt objawiał się bólem przy różnych ćwiczeniach, przysiady, rozciąganie, zwykły skłon japoński sprawiał mi ból, taki kostny, twardy. Teraz w trakcie ruchu boli mnie mniej, inaczej, piekąco w mięśniu. Kiedy np leżę, lub siedzę boli mnie wyżej, obok talerza biodrowego. Największy ból jest podczas początkowego ruchu zgięcia nogi, w tym momencie nie może powstać konflikt, za wcześnie... chyba
Kolejna sprawa to dlaczego mogę iść na 2h spacer i jest ok a kiedy odpoczywam ten mięsień zaczyna się odzywać i całe biodro. Z doświadczenia wiem, że jak bolały mnie mięsnie to odpoczynek przynosił ulgę, jak bolało mnie biodro przed artro to odpoczynek przynosił ulgę, teraz jest odwrotnie.

Dziś jadę do kolejnego fizjo, specjalizującego się w biodrach, zobaczymy co powie, ma badać ruch biodra pod kontrolą USG, tam wyjdzie czy kość dobija do panewki.
Twoje uwagi oczywiście biorę pod analizę, każda rada jest dla mnie bezcenna a może ktoś inny też skorzysta.
 
     
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 140
Skd: Katowice
Wysany: Sro 18 Lis, 2020   

KrukersRadek napisa/a:
Witek a biodrowo ledzwiowy BL przebiega z przodu biodra, lezy on na kaletce ktora daje mu poslizg. Ze wzgledu na to ze przyczepia sie do miednicy i kregoslupa a konczy sie na lretarzu mniejszym ruch w stawie kolanowym nie ma na niego wplywu chyba ze droga powiezi miesniowych ktore moga byc posklejane. Bezposrednio jednak kolano niema nic do tego. A zastanawiales sie nad miesniem prostym uda? On jako jedna z glow czworoglowego steruje kolanem ale ta glowa jest miesniem dwustawowy co oznacza ze ma wplyw na staw kolanowy i biodrowy. Druga bardzo wazna rzecz to to ze on przyczepia sie do guza dolnego przedniego kosci biodrowej ale uwaga! Bo nie tylko tam czesc jego wlukien laczy sie z panewka i obrabkiem stawu biodrowego. Mala pierdola ale moze narobic bólu.

1. Odpowiedz mi czy boli Cie np. Rolowanie na pileczce takiej bejzbolowej lub do lacross ? Chodzi mi czy boli jak np. Rolujesz miesnie przednio boczne biodra (prosty uda, napinacz powiezi szerokiej, poslad sredni i maly)
Czy masz tam duzy dyskomfort?

2. Mowisz ze ciagle masz napiety BL. Pamietaj ze ludzki organizm to dzielo Boga bardzo doskonale jak zreszta cala przyroda co nas otacza. To ze on sie napina to nie znaczy ze to jest zle. Trzeba sie zastanowic po co i dlaczego to robi. Moze tam byc problem pod miesniem w stawje ktory wywoluje stan zapalny ktoey z koleji kaze napiac okoliczne miesnie poto zeby unieruchomic i pozwolic na zagojenie. Rozluznianie takiego miesnia pozwala na rozluznienie ale z kolei tez pozwala na wieksza ruchomosc ktora moze doprowadzac do jakis niechcianych zakresow ruchu. To co mowie moze byc zupelnie nie prawda w Twoim przypadku ale trzeba sie zastanawiac nad tym co sie tam moze dziac.

3. Czy rozluznianie BL daje ulge przynajmniej po rehabilitacji?
Na jak dlugo?

4. Czy jak przestaniesz cwiczyc przez okres np. 2 tyg. To bol chociaz troche mija?

5. Wiedzac ze kosci sa ukladem biernym ruchu, a miesnie aktywnym to oznacza ze napiecie miesniowe ma tu ogromne znaczenia jak glowa kosci biodrowej ustawi sie w panewce. Ja osobiscie widze to tak. Miales robione z przodu ten obrabek co oznacza ze tam byl FAI co oznacza ze zdezenie mialez z przodu czyli glowa po przez zly balans miesniowy ustawiala sie z przodu. Usuneli Ci konflikt FAI ale nie usuneli Ci pamieci miesniowej i Twojej wuczonej mechaniki ruchow tzw Twoich wzorcow ruchowych. To zostalo i prawdopodobnie wytrzymywalo poczatkowe miesiace. Jak dowalales kolejne treningi i budowales miesnie dalej w zlej mechanice i stabilizacji to doprowadziles do tego ze wlasnie budujesz ten konflikt FAI od nowa. To tylko moje podejrzenie. Ja na Twoim miejscu bym sprobowal wykonwyac cwiczenia ktore odciagaja Ci staw w kierunku tylny i wykonujac delikatne powolne zgiecia co 90st. Jezeliprzy odciagnieciu glowy guma nie bedziesz mial bolu albo ten bol bedzie owiele mniejszy to moze byc tak jak opisalem. Odciagniecie stawu w tyl przy zgietym biodrze rozciaga tylna czesc torebki i poslady. Cialo sie uczy nowego punktu ruchu. Po 3tyg - miesiacu takich cwiczen nalezy wprowadzic stabilizacje tego ulozenia po przez zwarcie tkanek z przodu biodra czyli napiecie BL (moze wlasnie o to Twoj organizm walczy). To jest mozolna praca. Ale dziala. I zeby wyjsc z FAI to zaden zabieg nie pomaga bez poprawnej korekcji eliminujacej przyczyne.


Dzisiejsza wizyta u kolejnego fizjo, z wykorzystaniem usg w trakcie czynności zginania biodra wnosi nowe spostrzeżenia, zalecenia:
M. Biodrowy mam wzmacniać na długości jego pracy od 0 do 45 stopni zgjęcia w biodrze. Mogę przypuszczać, że osłabienie tego mięśnia jest efektem przecięcia go przez operatora, i to miało by sens, tzn efekt końcowy, czyli osłabienie.
Rzeczywiście mam wypracować więcej miejsca z przodu dla kości udowej bo zachodzi coś jakby FAI mimo spiłowania kości. Mam odrotować miednicę do tyłopochylenia.
 
     
KrukersRadek 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 34
Doczy: 31 Sie 2015
Posty: 56
Skd: Wrocław
Wysany: Pi 27 Lis, 2020   

https://youtu.be/kYkOxPeOhgg

Obejrzyj filmik z biernatem. Wedlug mnie najbardziej trafne podejscie do centrowania stawu. Aczkolwiek mozna zrobic jeszcze duzo wiecej.
Odezwe sie jeszcze w krotce. Teraz tylko tak na szybko
 
 
     
Arronax 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 34
Doczy: 24 Kwi 2019
Posty: 85
Skd: Kielce
Wysany: Sob 28 Lis, 2020   

Napisz, ciekawa sprawa. U mnie jest na pewno panewka za bardzo "z przodu".
 
     
KrukersRadek 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 34
Doczy: 31 Sie 2015
Posty: 56
Skd: Wrocław
Wysany: Sob 28 Lis, 2020   

Uwaga! Wszystko co pisze nie jest porada medyczna ani fizjoterapeutyczna to jest wylacznie moja opinia ktorej sie trzymam w ratowaniu moich stawow. Wiedze nabywalem sam z roznych zrodel. Duzo sie ucze o biomechanice i poprostu staram sie logicznie myslec i rozkladac ten problem na mniejsze problemy i szukac roznych przyczyn ich powstawania.

To zalozenie centrowania stawu moze byc sluszne tylko i wylacznie jezeli mamy do czynienia ze zmianami w obrebie stawu ktore swoja patologia nie przekraczaja pewnego poziomu zniszczen. Jezeli mamy diagnostycznie potwierdzone zmiany ksztaltow glowy kosci udowej i w obrebie polaczenia szyjki z glowa sa duze osteofity bedace objawem zaistnialego tam zwyrodnienia to jezli te zmiany mechanicznie sa na tyle duze ze blokuja ruch, kosc udeza o kosc lub kosc niszczy tkanke chrzestna to nie probujcie wykonywac zadnych ciwiczen na sile bo taka trakcja stawu (odciaganie go) moze byc zbyt mala zeby glowa sie nagle zmiescila w panewce i narobicie sobie wiecej szkod niz macie. Lekarze tutaj reaguja w prost mowiac prosze nie ruszac noga. Fizjo ktory jest madry powie zeby ruszac ale tylko w bezpiecznych zakresach. Jak fizjo mowi Ci ze damy rade wykonac ruch w takim chorym zakresie to warto albo z nim pogadac albo zerwac wspolprace.

Jezeli diagnostyka ujawnia ze zmiany nie sa duze lub jestesmy pewni po operacji ze nie sa duze. Warto jednak zrobic badania po operacji zeby to sprawdzic bo operacja moze przebiegac roznie. Majac pewnosc ze kosci pozwalaja na ruch nalezy zadac sobie kolejne pytanie.
Czy inne tkanki sa na tyle zdrowe zeby robic taki ruch. Czesto jest tak ze zmiany przedoperacyjne, nieodpowiedzialny trening tak nam zniszcza chrzastke ze jej praktycznie nie ma wtedy dopoki jej nie mamy to nie warto robic za wiele bo to doprowadzi do stanow zapalnych i dalszego zwyrodnienia. Wtedy staw juz nie mozna nazwac stawem bo nie spelnia juz takiej funkcji. Jak jest w miare ok i jest chrzastka to mozna zaczac sprobowac walke z tym naszym ukochanym FAI.

Od czego warto zaczac. Od rozluzniania wszystkich miesni majacych wplywa na staw biodrowy. Juz samo rozluznienie miesni da nam mniejsza koaptacje w stawie i ulzy troche chrzastce. Warto robic taki rozluzniania w odciazeniu stawu, pozycje horyzontalne.
Teraz mozna by powiedziec ze trzeba sie rozciagac. I tu uwaga. Oczywiscie ze trzeba ale tez trzeba wiedziec ze jezli ciwiczenia rozciagajace beda wplywac na naprezenia w stawie to tak samo moga narobic tyle samo zlego co dobrego.
Dlatego tutaj trzeba przesiedziec troche czasu i rozgryzc albo samemu albo z fizjo co powoduje ze kosc wali o kosc z przodu, z tylu lub z boku. Wystarczy wyobraznia i zasady prostej mechaniki. Dam przyklad.
Wyobrazcie sobie panewke ustawiona nie jak w biodrze tylko z gory jak taka kopula. I w niej glowe kostna z wydluzeniem trzonem kosci ktora jest pod kopula. Teraz zaczepmy sznurek nierozciagliwy od szyjki kostnej do panewki do jej krawedzi. Wykonajmy ruch zgiecia na strone przeciwna niz jest polaczony sznurek. Co sie dzieje. Sztywny sznurek spowoduje ze ruch bedzie blokowany a glowa bedzie uzezac mocno w strop panewki. Na podobnej zasadzie dziala silascinajaca w stawie kyora dziala na chrzastke. Olbrzymia sila (moment) jest zwielokrotniona ramieniem naszej kosci udowej. To samo wyobrazcie sobie ze zamiast sznurka jest gumka recepturka. Jak jest elastycznie i jest zakres rozciagania to glowa obraca sie w stawie.
Dlatego na chlopski rozum i zgodnie z zasadami fizyki ktore niestety na nas dzialaja i sa stymulatorami rozrosru nazzych kosci to sie zgadza wiec mozna twierdzic ze slusznym jest rozciaganie tkanek ktore moga powodowac takie wlasnie zamieszanie w stawie.

Jak juz wiemy co moze byc przycyzna posrednia mozna zaczac z nia walczyc. Tylko z glowa to nalezy robic tak zeby rozciaganie poprawiajace mobilnosc w ruchu nie niszczylo stawu (robimy odpowiednie trakcje).

To tyle. Postaram sie zrobic rysunek do przykladu. Jak kogos to interesuje to pomoge kazdemu z wielka checia.

I pamietajcie ze moge sie mylic :D
Ostatnio zmieniony przez KrukersRadek Wto 01 Gru, 2020, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
Arronax 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 34
Doczy: 24 Kwi 2019
Posty: 85
Skd: Kielce
Wysany: Nie 29 Lis, 2020   

Oczywiście. Już się zabieram do czytania. W sumie każdy mający problemy z nas, szuka i po czasie można powiedzieć nabywamy sporo wiedzy :) . No ale dosyć zabieram się do czytania ...
 
     
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 140
Skd: Katowice
Wysany: Pi 26 Lut, 2021   

Cześć,
Po 6 miesiącach szukania przyczyny bólu z przodu biodra, znalazłem i potwierdziłem powód dolegliwości. Opiszę krótko, co się stało, może komuś przyda się taka informacja.
Po usunięciu konfliktu FAI na głowie kości udowej, dokładnie w miejscu przechodzenia ścięgna m. biodrowego , została niezebrana nadbudowa kostna.
W związku z tym, że z jednej strony kość jest wybrana, powstał szpic o wymiarach ok. 5x5mm. Przez ten szpic ścięgno przeskakuje w początkowej fazie zgięcia nogi, oraz przy wyproście, wykonując np 12 tyś kroków, to ścięgno jest haratane 6 tyś razy w jedną i w drugą stronę.

Biodro do poprawki, czekam na termin drugiej artroskopii
 
     
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 140
Skd: Katowice
Wysany: Wto 22 Mar, 2022   

Cześć,
Postanowiłem napisać w dużym skrócie jak się mają sprawy po 2 latach od 1 artroskopii i po roku od 2 artro tego samego biodra.
Pierwsza artroskopia przyniosła chwilową poprawę, ale finalnie po zabiegu było dużo gorzej niż przed artroskopią, w zasadzie przez pół roku miałem poważne problemy z poruszaniem się więc zdecydowałem się na drugi zabieg, mając nadzieje, że coś poszło nie tak i da się to poprawić.
Podczas drugiego zabiegu okazało się, że niespełna w rok czasu moja chrząstka uległa uszkodzeniu do III/IV stopnia. Prawdziwa „magia”, do pierwszej artroskopii chrząstka była nienaruszona, w niecały rok, zabieg spowodował jej uszkodzenia do IV stopnia. Okazało się również, że w miejscu naprawy obrąbka powstały zrosty które powodowały ostry ból biodra.
Artroskopia rewizyjna usunęła problem zrostów, i tu rzeczywiście jest lepiej, ale całe biodro boli mnie od zabiegu, czyli rok czasu. Mam typowe bóle stawu, kiedy siedzę, po wysiłku, w zgięciu i rotacjach. Zrobiłem MRI po 9 miesiącach, opis jest nieciekawy, mam liczne uszkodzenia chrząstki i postępujące zmiany zwyrodnieniowe, nie mam konfliktu panewkowo udowego, to jest jedyny sukces artroskopii.
Cały czas od 2 lat chodzę na rehabilitację 2x w tygodniu, bez tego chyba już bym nie chodził o własnych siłach. Wszelkiego rodzaju sporty poza pływaniem i delikatnym rowerem są dla mnie nie osiągalne. Każdego dnia zmagam się z bólem biodra.
Z biodrem byłem już chyba wszędzie, każdy ortopeda, radiolog odsyła mnie do operatora, u którego też byłem łącznie chyba 6 albo 8 razy. Diagnoza… boli bo miał Pan 2x operacje, staw jest ruszony itd. W takim razie po co w nim grzebano ?
Pogodziłem się z tym, że czeka mnie endoproteza, szkoda tylko, że szybciej niż było to prognozowane kiedy miałem FAI i byłem przed artro.
W ciągu tych 2 lat poznałem kilka osób na rehabilitacji po artroskopii biodra, niestety tylko jedna osoba faktycznie ma poprawę po zabiegu, pozostałe osoby są już po artroskopiach rewizyjnych, ponieważ nie były wstanie zaakceptować efektu po pierwszym zabiegu.
Według mnie cała droga od wykrycia FAI, po zabieg i rehabilitację to jedna wielka pomyłka i ciśnienie na komercyjne zabiegi. Nawet radiolodzy opisujący zdjęcia nie mają w tym doświadczenia, potrafią opisać komuś usunięty obrąbek, że jest cały a szyty implant opisują jako rozdarty obrąbek.
Nie słuchajcie lekarzy którzy mówią że FAI prowadzi do endoprotezy w kilka lat a artroskopia rozwiąże temat. Sam konflikt FAI nie jest wskazaniem do zabiegu. Warto poczytać zagraniczne publikacje nt. skutków i efektów artroskopii. To co jest opisane na polskich stronach, to są materiały reklamowe komercyjnych zabiegów, które przedstawiają artro w samych superlatywach, pomijając ryzyko pogorszenia stanu i tak chorego już biodra.
 
     
yuitz 
Yuitz


Status: Przed
Wiek: 41
Doczy: 14 Gru 2020
Posty: 8
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 24 Pa, 2022   

Dzięki Witek za Twoją relację.
Bardzo pomocny jest opis Twojego przypadku - trzymam kciuki, żeby bólu było jak najmniej.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.