Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Po operacji- wskazówki i cenne rady
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

Pasifloro - operacja będzie tylko połową sukcesu. Bedziesz musiała włożyć mnóstwo pracy w ćwiczenia! Prawie każdy chory musi wyprostować wszystko co choroba skrzywiła i nauczyć się od początku chodzenia ( u mnie właśnie tak jest )
Jesteś bardzo silną osobą - napewno uparcie będziesz dążyć do powrotu do sprawności. Nawet jeśli będzie to dlugo trwało i będzie mozolne i trudne to przecież efekty tej pracy będą świetne. W rehabilitacji bardzo wiele zależy od nas samych - napewno zrobisz wszystko i cierpliwie dzień po dniu będziesz dochodzić do coraz lepszych efektów! ;-)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Marek S
[Usunity]


Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

Fizkom napisa/a:
Po przeczytaniu z zainteresowaniem postu Wendy dot. głównych przeciwskazań i zaleceń dla pacjentów po endoprotezoplastyce stawu biodrowego chciałbym podzielić się kilkoma uwagami:
1. Zakładanie nogi na nogę i siad po turecku faktycznie są niewskazane. Choć przy
dzisiejszych konstrukcjach "urządzenia" możliwość podwichnięcia/zwichnięcia endo. jest
coraz mniejsza.
2. Jazda na rowerze / ergonometrze jako forma aktywności ruchowej jest do
zaakceptowania o czym póżniej.
3. ....."zgięcie kończyny operowanej w stawie biodrowym powyżej 90 stopni......" jest
faktycznie przez ortopedów zabronione ale przestrzegając tego zalecenia nigdy nie uda
się pacjentowi założyć i zawiązać buta w pozycji siedzącej. W stojącej zresztą też. (tak ,
wiem że są rzepy zamiast sznurowadeł ale i to nie załatwia tematu zakładania butów).
4. ......."ograniczanie przywiedzenie nogi czyli przekroczenie linii środkowej ciała"....
spowoduje, że taka osoba nigdy nie będzie mogła chodzić. Ruch kontrolowanego (!!!)
przywiedzenia występuje zawsze podczas prawidłowego(!!!) chodu tzn. naprzemiennego
przenoszenia ciężaru ciała raz na lewą, raz na prawą nogę.
W oparciu o przywiedzenie nogi odbywa się automatycznie również tzw. krok obronny,
którego celem jest "ratunek" przed upadkiem podczas chodzenia.
5. ...."rotacja wewnętrzna i zewnętrzna jest niebezpieczna".... - być może w formie ruchu
biernego lub czynno-biernego tak jest ale jako ruchy prawidłowo wykonane są one
niezbędne podczas wykroku (rot. zew.) i zakroku (rot.wew.) kk.dolnych podczas
chodzenia.

Wracając do jazdy na rowerze można ją zaakceptować jako formę aktywizacji pacjenta, sposób na przywrócenie wiary w możliwości operowanej kończyny ale nie jako środek do uzyskania pełnej sprawności. Tutaj zgadzam się z wypowiedzią, w której AgaW pisze, że ....."Tak - wszystko jest dobre z umiarem. Też uważam że rower jest cudowny, ale nie zastąpi wielu innych ćwiczeń. Myślę, że rower nie może być podstawową formą rehabilitacji, tylko rekreacją i uzupełnieniem w miarę możliwości kondycyjnych"......
Krótko mówiąc: poprzez jazdę na rowerze na pewno nauczymy się kręcić pedałami (niekoniecznie w sposób prawidłowy) ale nigdy nie nauczymy się prawidłowo chodzić. Chcąc uniknąć "wstrząsów" występujących podczas chodzenia należy położyć bardzo duży nacisk podczas terapii z fizjoterapeutą na takie elementy jak:
1. poprawę sensoryki ciała
2. propriocepcję ze strony układu kostno-więzałowo-mięśniowego
3. ekscentryczne wydłużenie tułowia po stronie nogi podporowej
4. fazę ekscentrycznego hamowania nogi wykrocznej
Wyćwiczenie i uzyskanie automatyzmu ruchu w oparciu o te właśnie elementy pozwoli "oszczędzić endoprotezę". Jazda na rowerze NIE!!!

Jednocześnie chcę zaznaczyć, że tak często podkreślany parametr poprawy siły mięśniowej jest mniej istotny niż parametr ich aktywności podczas porusznia się, siadania/ wstawania, chodzenia, wchodzenia/schodzenia ze schodów. Owszem, jest ważny ale dopiero po wcześniejszym uzyskaniu zbilansowanej pracy mięśni całego ciała (!!!) A tak na marginesie: ruch kk. dolnych podczas pedałowania jest czynnością sztuczną, wymyśloną przez pomysłowego wynalazcę i nie znajduje swojego odzwierciedlenia podczas normalnego chodu.

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem .......

Fizkom

Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie.lecz terminologia niektórych zwrotów jest dla mnie za mądra i jeśli nie zobaczę w praktyce niektórych ćwiczeń czy ruchów to same nazwy są dla mnie tylko pustymi zwrotami.Nie bardzo tylko rozumiem dlaczego jazda na rowerze NIE.W gruncie rzeczy uważam,że to też jest pewną formą rehabilitacji,co niektórzy ortopedzi polecają,inni nie maja nic przeciwko temu.Prosiłbym o bardziej szczegółowe uzasadnienie gdyż chciałbym wybrac się do lasu na grzybki i na rowerze właśnie.Pozdrawiam. :?:
 
     
KALINA 
;-);-)
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 43
Doczya: 17 Cze 2009
Posty: 48
Skd: Sławno
Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

Ja ostatnio zauwarzyłam u siebie podczas chodzenia że chodzę bokiem. Jedną stronę mam bardziej wysuniętą do przodu a to druga zostaje w tyle. Czy jest to spowodowane tym że boli mnie ten drugi staw :?: Czy zmieni się to jak będę po drugiej operacji biodra :?: bo jeśli tak, to rzeczywiście będę mała naukę poprawnego chodzenia.
 
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 45
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

marek0802 wczytaj się jeszcze raz w odpowiedź fizkom Nie rozumiałeś jej treści. Fizkom nie pisze że rower NIE. Pisze natomiast, że pewne ruchy, wypracowanie poprawnych wzorców w trakcie poruszania się, chodu pozwolą nam "oszczędzić" endo (zachować ją jak najdłużej co za tym idzie odsunąć w czasie ewentualną realoplastykę) - natomiast rower, jazda na nim nie zapewni tego. Tak samo rower nie "nauczy nas" poprawnie chodzić czy nie pomoże wypracować tych mięśni których używamy podczas chodzenia. Także jak widzisz rower nie jest zły, jest świetny i jeśli sprawia Ci przyjemność poruszanie się na nim - super, jeździj. Ale pamiętaj o tym, że nie zastąpi Ci całej rehabilitacji i konieczne jest w Twoim przypadku popracowanie nad całą resztą, w czym rower już nie będzie taki pomocny. Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne.
Osobiście też bardzo lubię rower i nie wyobrażam sobie wycieczek i zwiedzania jakiegokolwiek miasta bez dwukołowego przyjaciela. To dzięki nim zawsze mogłam poruszać się na daaaalekie dystanse bez przełożenia bólu na nogę. (Przed moją pierwsza operacją osteotomii nie było mowy o przejściu więcej niż 500 metrów bez dużego bólu). Korzystałam z roweru przed operacją, korzystam także i po. Także spokojnie, korzystaj z wycieczek do lasu i zbieraj kosze grzybów :-) Nie szalej tylko zbytnio, żeby nie było wywrotki :-)
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 60
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

KALINA napisa/a:
Ja ostatnio zauwarzyłam u siebie podczas chodzenia że chodzę bokiem. Jedną stronę mam bardziej wysuniętą do przodu a to druga zostaje w tyle. Czy jest to spowodowane tym że boli mnie ten drugi staw :?: Czy zmieni się to jak będę po drugiej operacji biodra :?: bo jeśli tak, to rzeczywiście będę mała naukę poprawnego chodzenia.


Proszę uściślij, która strona miednicy (ta po stronie operowanej? po stronie "zdrowej") pozostaje w tyle?

fizkom
 
     
KubaP. 
Popularus Bioderkus




Status: Przed
Doczy: 19 Cze 2009
Posty: 80
Skd: Kielce
Wysany: Sro 29 Lip, 2009   

Fizkom napisa/a:
Po przeczytaniu z zainteresowaniem postu Wendy dot. głównych przeciwskazań i zaleceń dla pacjentów po endoprotezoplastyce stawu biodrowego chciałbym podzielić się kilkoma uwagami:
1. Zakładanie nogi na nogę i siad po turecku faktycznie są niewskazane. Choć przy
dzisiejszych konstrukcjach "urządzenia" możliwość podwichnięcia/zwichnięcia endo. jest
coraz mniejsza.
2. Jazda na rowerze / ergonometrze jako forma aktywności ruchowej jest do
zaakceptowania o czym póżniej.
3. ....."zgięcie kończyny operowanej w stawie biodrowym powyżej 90 stopni......" jest
faktycznie przez ortopedów zabronione ale przestrzegając tego zalecenia nigdy nie uda
się pacjentowi założyć i zawiązać buta w pozycji siedzącej. W stojącej zresztą też. (tak ,
wiem że są rzepy zamiast sznurowadeł ale i to nie załatwia tematu zakładania butów).
4. ......."ograniczanie przywiedzenie nogi czyli przekroczenie linii środkowej ciała"....
spowoduje, że taka osoba nigdy nie będzie mogła chodzić. Ruch kontrolowanego (!!!)
przywiedzenia występuje zawsze podczas prawidłowego(!!!) chodu tzn. naprzemiennego
przenoszenia ciężaru ciała raz na lewą, raz na prawą nogę.
W oparciu o przywiedzenie nogi odbywa się automatycznie również tzw. krok obronny,
którego celem jest "ratunek" przed upadkiem podczas chodzenia.
5. ...."rotacja wewnętrzna i zewnętrzna jest niebezpieczna".... - być może w formie ruchu
biernego lub czynno-biernego tak jest ale jako ruchy prawidłowo wykonane są one
niezbędne podczas wykroku (rot. zew.) i zakroku (rot.wew.) kk.dolnych podczas
chodzenia.

Wracając do jazdy na rowerze można ją zaakceptować jako formę aktywizacji pacjenta, sposób na przywrócenie wiary w możliwości operowanej kończyny ale nie jako środek do uzyskania pełnej sprawności. Tutaj zgadzam się z wypowiedzią, w której AgaW pisze, że ....."Tak - wszystko jest dobre z umiarem. Też uważam że rower jest cudowny, ale nie zastąpi wielu innych ćwiczeń. Myślę, że rower nie może być podstawową formą rehabilitacji, tylko rekreacją i uzupełnieniem w miarę możliwości kondycyjnych"......
Krótko mówiąc: poprzez jazdę na rowerze na pewno nauczymy się kręcić pedałami (niekoniecznie w sposób prawidłowy) ale nigdy nie nauczymy się prawidłowo chodzić. Chcąc uniknąć "wstrząsów" występujących podczas chodzenia należy położyć bardzo duży nacisk podczas terapii z fizjoterapeutą na takie elementy jak:
1. poprawę sensoryki ciała
2. propriocepcję ze strony układu kostno-więzałowo-mięśniowego
3. ekscentryczne wydłużenie tułowia po stronie nogi podporowej
4. fazę ekscentrycznego hamowania nogi wykrocznej
Wyćwiczenie i uzyskanie automatyzmu ruchu w oparciu o te właśnie elementy pozwoli "oszczędzić endoprotezę". Jazda na rowerze NIE!!!

Jednocześnie chcę zaznaczyć, że tak często podkreślany parametr poprawy siły mięśniowej jest mniej istotny niż parametr ich aktywności podczas porusznia się, siadania/ wstawania, chodzenia, wchodzenia/schodzenia ze schodów. Owszem, jest ważny ale dopiero po wcześniejszym uzyskaniu zbilansowanej pracy mięśni całego ciała (!!!) A tak na marginesie: ruch kk. dolnych podczas pedałowania jest czynnością sztuczną, wymyśloną przez pomysłowego wynalazcę i nie znajduje swojego odzwierciedlenia podczas normalnego chodu.

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem .......Fizkom


Hm... faktycznie, może i nie łatwy język ;-) Ale jaki ciekawy post! Fachowo wyjaśnione. Choć przyznam, że w rozmowie z lekarzem, który ma mnie operować słyszałem właśnie dokładnie to co napisała Wendy- iż po endo, jeśli chce się wyeliminować powody do zwichnięcia protezy nie wolno zakładać nogi na nogę ani siadać po turecku (ani uprawiać jogi ;-) ) Mówił też o tym kolanie do klatki piersiowej (choć nazwał to jakoś inaczej), ale tu faktycznie widzę problem z zakładaniem butów czy skarpet.
*********************
To była mała przerwa. Wytestowałem właśnie sprawę. Przecież schylając się po coś można zrobić tzw. "jaskółkę" dzięki czemu operowana noga zamiast walnąć kolanami o czoło pójdzie do tyłu i nic tam sie nie wywichnie. Zakładanie butów też jest banalne! Ha! Najprościej na świecie zgiąłem chorą noge w kolanie oczywiście stojąc i założyłem buta "od tyłu"-wcale nie schylałem się do przodu! Prościzna :mrgreen:
_________________
Jak żyć - to na całego!
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 29 Lip, 2009   

Witaj Fizkom :-) W zupełności zgadzam się z tym co napisałeś powyżej. Pisząc o tym, że zbyt wielka rotacja i przywiedzenie jest niebezpieczne nie daj boże chciałam nikomu zabraniać prawidłowego chodu :-) A mój post tyczy się konkretnych sytuacji takich jak zakładanie nogi na nogę lub siad po turecku - o czynnościach o których mówimy toczyła się powyżej w temacie żywa dyskusja. Jak wiadomo prawidłowy chód musi zawierać w sobie nieznaczną rotację (zewnętrzną i wewnętrzną) oraz przywiedzenie i odwiedzenie. Musimy jednak przyznać, że przeciętny pacjent (nie obrażając naturalnie nikogo :-) ) nie jest świadom, jakie ruchy są dokonywane w stawie biodrowym podczas chodu i nie tylko. Dlatego pisząc tu ogólnikowo o rotacji czy przywiedzeniu miałam na myśli te ruchy mocno zaznaczone w jakiejś czynności - np. siad po turecku.

Katju, miło, że wytłumaczyłaś marek0802 opacznie zrozumiałą kwestię roweru. Faktem jest, że rower nie uczy elementów chodu ani nie może zastąpić nam w żaden sposób rehabilitacji. Ale uważam, że jazda na rowerze jest łagodniejszą formą pokonywania dużych odległości gdyż możemy pokonać je płynnie i bezpieczniej niż na piechotę - kiedy w początkowej fazie nauki chodu pacjent nie ma jeszcze odpowiednich nawyków, szybko się męczy a co za tym idzie zaczyna "chodzić byle jak" popełniając błędy.
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 29 Lip, 2009   

KubaP., na pewno każdy z nas znajdzie sposób na wszystko Potrzeba matką wynalazku hihi. Ja juz teraz stosuje jaskółkę i zakładam skarpety, czy buty w sposób ktory opisaleś. Albo proszę kogoś, aby mi pomógł Ostatnio byłam u mojej siostry Myła mi nogi i obcinała paznokcie Może to trochę żenujące, ale głównym problemem było to, że mam łaskotki i nie tak łatwo mi zrobić pedicure :-P Pozostało jej zważać na swoje ząbki hihi
 
     
Marek S
[Usunity]


Wysany: Sro 29 Lip, 2009   

Dzięki Katju za wyjaśnienie.Dzisiaj dopiero głębiej przeanalizowałem post Fizkom i faktycznie masz rację.Napisałem swój poprzedni post na gorąco i trochę bezmyślnie za co przepraszam.Postaram się na drugi raz głębiej analizować wypowiedzi,lecz mimo wszystko terminologia niektórych pojęć Fizkoma jest dla mnie mało zrozumiała.Nie mniej jednak postaram się odszukać znaczenie tych pojęć,ażeby zrozumieć post.Jeszcze raz dziękuję i przepraszam. :oops:
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 45
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sro 29 Lip, 2009   

marek0802 nie przepraszaj :-) Każdemu zdarza się pośpiech. A co do terminologii.. postaramy się moze nieco rozjaśnić zawiłości ;-)
 
     
KALINA 
;-);-)
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 43
Doczya: 17 Cze 2009
Posty: 48
Skd: Sławno
Wysany: Sro 29 Lip, 2009   

Fizkom w tyle pozostaje strona ta jeszcze nie operowana, czyli ta chora. A ta strona gdzie jest endo jest wysunięta do przodu.

[ Dodano: Sro 29 Lip, 2009 ]
Fizkom to jeszcze raz ja :-) tak dokładnie przesłam w z dłuż cały pokój po wolutku przeglądając dokładnie swoje chodzenie. Stwierdziłam że strona operowana (zdrowa) pozostaje w tyle.
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 60
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sro 29 Lip, 2009   

Witaj Wendy.
Jeśli taki był cel Twojej wypowiedzi dot. "wskazówek i cennych rad po operacji endoprotezy " to ja w tym przypadku również zgadzam się z Tobą.
Rzeczywiście starając się przekazać naszym pacjentom jak najwięcej informacji zmuszeni jesteśmy robić to w sposób ogólnikowy. Czasami pewnie i mnie to się zdarza.....
Pozdrawiam,

Fizkom
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Sro 29 Lip, 2009   

Możecie wskazać dobry ośrodek rehabilitacji w Katowicach lub pobliskich miastach.
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 45
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sro 29 Lip, 2009   

zozo, tutaj podaję Ci listę certyfikowanych fizjoterapeutów: http://www.fizjoterapia.pl/bussinescards_list-12 (Twój region) - w kolumnie Specjalności możesz dowiedzieć się w jakich metodach się specjalizują ( o metodach fizjoterapeutycznych przeczytasz natomiast w Kąciku Rehabilitacji: http://www.forumbioderko.pl/viewforum.php?f=14 ). To z reguły prywatnie działający rehabilitanci. Ale w znakomitej większości osoby, które na pewno można polecić bo swoją pracę z pacjentem opierają na nowoczesnej rehabilitacji.
Ostatnio zmieniony przez kinga Sro 15 Sie, 2012, w caoci zmieniany 2 razy  
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Sro 29 Lip, 2009   

OK - dzięki :lol:
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.