Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Leczenie p/bólowe - nasze doświadczenia
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Wto 07 Lip, 2009   Leczenie p/bólowe - nasze doświadczenia

pasiflora napisa/a:
Założyłam ten wątek ponieważ osoby które zaczynają walkę z chorobą i z bólem nie zawsze wiedza jak sobie z tym radzić Ja dopiero z internetu dowiedziałam się ze powinnam przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne ze można przyjmować zastrzyki dostawowe które wprawdzie nie lecza ale likwidują ból Można je stosować w czasowym zastąpieniu i uzupełnieniu płynu maziówkowego w leczeniu bólu związanego z chorobą są to dość drogie zastrzyki W sumie bym ich nie polecała ale dobrze wiedzieć ze jest taka możliwość Myślę ze jest to dla ludzi którzy za wszystko chcą oddalić operacje a w efekcie maja chudszy portfel a zwyrodnienie i tak się pogłębia
Wiec zostaje pytanie: Naturalnie, niekonwencjonalnie, farmaceutycznie...?


Zastrzyki dostawowe.... hmmm, z perspektywy czasu i ze względu na nabyte doświadczenie, wiem, ze niewiele one pomagają... kilka lat temu miałam podawane zastrzyki regenerujące chrząstkę i niestety, pomogły one na niecały TYDZIEŃ :mrgreen: i to tylko dlatego, że w stawie dzięki nim było mniejsze tarcie. Też osobiście ich nie polecam kiedy zmiany są już zaawansowane... po pierwsze są one dość ryzykowne (muszę być podawane na bloku operacyjnym przy użyciu podglądu rtg). Do ich podawania używa sie igły jak dla konia, długiej grubej :mrgreen: , a lekarz manewruje nią w obrębie tętnicy udowej, więc nie muszę tłumaczyć czym może się skończyć każdy niefortunny ruch :-)
Co do tabletek, które są dostępne bez recepty również nie zawracała bym sobie nimi głowy, zawsze się śmieje, że one są dobre na ból paznokcia a nie nogi :mrgreen: . Polecam tabletki, które mają działa przeciwzapalne i przeciwbólowe (przepisane przez lekarza). Mnie przynajmniej na samym początku pomagał Bi-profenid, później dawałam sobie zastrzyki przeciwbólowe domięśniowo, które również polecam.
Poza tym moje śp. bioderka :-P lubiły ciepło, więc jakieś kąpiele słoneczne i w cieplej wodzie również polecam :mrgreen: . Wiem, ze teraz mamy lato, ale na przyszłość mówię, że biodra nie lubią zimna, długie stanie na mrozie i przemarzniecie im nie służy, sztywnieją i się zacinają co zwiększa ból.
 
 
     
Go


Wysany: Wto 07 Lip, 2009   

Lubią ciepełko, ale chyba bez przesady :roll: – sauna chyba nie jest wskazana :?:
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 07 Lip, 2009   

A dlaczego niby nie jest wskazana? Moje oba bioderka nigdy nie protestowały. Jak byłam malutka to jak mnie biodra bolały szczególnie przy zmianie pogody to mama zawsze mnie przytulała (ogrzewała ciałem) i przechodziło. Wspominam to z sympatia :-D
 
     
Nika 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 04 Lip 2009
Posty: 149
Skd: Wa-wa
Wysany: Wto 07 Lip, 2009   

Może sól borowinowa do kąpieli? Można nią też masować i robić okłady. Chociaż to chyba nie na każdy ból :-/
Na etykietce tak mniej więcej piszą: "Poprawia krążenie krwi, działa rozgrzewająco, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Łagodzi bóle towarzyszące urazom i schorzeniom stawów, kości i mięśni."
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 08 Lip, 2009   Farmakologia, metody naturalne i domowe przed i po operacji

Siarczan glukozaminy regeneruje chrząstkę

W postępowaniu w przypadku zwyrodnienia stawu zmniejszenie degradacji chrząstki stawowej i pobudzenie procesu naprawczego ma duże znaczenie dla przebiegu dolegliwości. Podanie substancji modyfikujących przebieg dolegliwości korzystnie uzupełni stosowaną standardowo w koksartrozie terapię objawową lekami przeciwbólowymi. Z substancji modyfikujących chrząstkę stawową najczęściej stosowane są produkty zawierające siarczan glukozaminy. Glukozamina jest podstawowym związkiem w syntezie glukozoaminoglikanów i kwasu hialuronowego, wspólnie tworzących proteoglikany, które obok kolagenu stanowią zręb substancji międzykomórkowej chrząstki. W koksartrozie występuje dysfunkcja metaboliczna biosyntezy proteoglikanów. Podawanie siarczanu glukozaminy ma na celu wyrównanie wewnątrzustrojowego niedobóru glukozaminy i stymulowanie biosyntezy kwasu hialuronowego i proteoglikanów koniecznych do odbudowy chrząstki.

Badania kliniczne wykazały, ze podawanie siarczanu glukozaminy powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych u chorych z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego i biodrowego
Wykazanie, że preparaty siarczanu glukozaminy rzeczywiście korzystnie wpływają na fizjologiczne funkcjonowanie stawów, a ich stosowanie nie wiąże się z działaniami ubocznymi powoduje, że uwzględnianie ich w postępowaniu wspomagającym w przypadku dolegliwości stawów staje się coraz bardziej powszechne.

.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 09 Lip, 2009   

Nie od dziś wiadomo, że glukozamina ma świetny wpływ na chrząstkę stawową. Nie napisałaś czy ta postać leku jest dostępna na receptę, czy każdy może kupić.

Na rynku jest wiele preparatów zawierających glukozaminę.
Ja osobiscie używałam preparaty polskich firm.
Cytuję opis działania : "Tabletki to oryginalna kompozycja wielu składników służących wzmocnieniu stawów. Połączenie sprawdzonych substancji, takich jak glukozamina, chondroityna i Boswellin korzystnie wpływa na wszystkie stawy. W pierwszej fazie, dzięki antyoksydacyjnemu działaniu, Boswellin łagodzi dokuczliwości stawów, co w efekcie prowadzi do zwiększenia zakresu ich ruchu. W drugiej fazie glukozamina i chondroityna wzmacniają i usprawniają ich funkcjonowanie. Dodatkowe uzupełnianie tych substancji korzystnie wpływa na syntezę chrząstki stawowej, polepszając właściwości mechaniczne i wytrzymałość stawów. Obecność manganu usprawnia proces regeneracji chrząstki oraz korzystnie wpływa na stan kości, zębów i tkanek miękkich."

Mi bardzo służył ten preparat a i cena jest atrakcyjna :-)
Polecam zastępczo jedzenie galaret mięsnych i owocowych. Żelatyna naturalna zawarta w galaretkach ma dobroczynny wpływ na odbudowę chrząstki stawowej.

Na czas regeneracji kości po operacji używałam preparatu wspomagającyego zrost kości:
Działanie: "uzupełnia niedobory wapnia, witaminy D3, magnezu i cynku w codziennej diecie.
Dawka : 1 tabletka zawiera: Wapń elementarny 500 mg (węglan wapnia -1250 mg); Witamina D3 (cholecalcyferol - 5 jug); Magnez 50 mg (tlenek magnezu -120 mg); Cynk 7,5 mg (tlenek cynku-9,375 mg)"

Poleciła mi ten preparat znajoma aptekarka, cena jest niska a działanie świetne, co zauważyłam po postępie w zroście kości widocznym na Rtg.
 
     
Nika 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 04 Lip 2009
Posty: 149
Skd: Wa-wa
Wysany: Czw 09 Lip, 2009   

Świetny temat.
Wczoraj właśnie znalazłam opracowanie nt. zachowawczego leczenia choroby zwyrodnieniowej. Ciekawy i dość obszerny (16 stron).

http://www.unipharm.pl/ar...L_reumatyzm.pdf


Są tam informacje także o środkach pomocnych w regeneracji chrząstki, spowalniających jej ubytek, tworzenie się zwyrodnień; o NLPZ i alternatywie dla nich (to preparaty z soi i avokado i na bazie korzenia imbiru), jeśli leki trzeba stosować długotrwale. Podano też skutki uboczne ich działania.

Ciekawie zapowiada się ten imbir. Sama lubię herbatkę gotowaną z korzenia, wymieszaną z miodkiem, czarną herbatą i sokiem z cytryny lub pomarańczy. Szybko radzi sobie z przeziębieniami i świetnie rozgrzewa, gdy ziiiimnooo :-D


A tu fragment ulotki: "wyciąg z korzenia imbiru. Jego działanie przeciwreumatoidalne wiąże się z obecnością gingeroli - substancji o silnym działaniu przeciwzapalnym. Wywiera korzystny wpływ na zapobieganie procesom niszczenia chrząstki i sprzyja jej regeneracji. Wykazuje przede wszystkim działanie protekcyjne na kolagen chrząstek stawowych i ścięgien. Zmniejsza procesy degeneracyjne w chrząstkach stawów nośnych np. nadżerki lub zanik chrząstki. Ponadto działa przeciwzapalnie na błonę maziową stawu, zmniejszając tarcie powierzchni stawowych. Nie jest jednak typowym lekiem przeciwbólowym. W celu uzyskania konkretnego efektu niezbędne jest przyjmowanie go przynajmniej przez 3-4 tygodnie. Trzeba podkreślić, że w przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie wykazuje niekorzystnego wpływu na przewód pokarmowy. Można go z powodzeniem stosować w przewlekłym leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz tych sytuacji, gdzie dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej."
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 09 Lip, 2009   

AgaW, nie chcialam reklamowac jakiegokolwiek leku ale chodzilo mi o Artrostop

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne NLPZ- to podstawowa pomoc chorym na ZZSK. Nie są to leki które leczą, gdyż takich nie ma. Zmniejszają one ból i sztywność. Dawki należy ściśle ustalać z lekarzem.

Poniżej zamieszczam listę zawierającą najpopularniejsze leki przeciwzapalne, dostępne w Polsce. Najczęściej chorzy na zwyrodnienie stawów stosują pochodne diclofenacu, naproxenu, ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego.

paracetamol Panadol, APAP, Acenol, Codipar, Calpol, Doliprane, Dafalgan, Eferalgan, Lekadol, Tazamol, Claradol, Tylenol
diclofenac Diclofenac, Majamil, Voltaren, Olfen, ApoDiclo, Dicloratio, Dicloreum, Feloran, Rewodina, Cataflam, Naklofen, Dicloberl, Diclac
piroxicam Piroxicam, ApoPiroxicam, Feldene
meloxicam Movalis
ibuprofen Advil, Ibuprom, Brufen, Ibuprofen, Ibutad, Nurofen, Dolgit, Ardinex
naproxen Naproxen, Anapran, Apranax, ApoNaproxen
ketoprofen Profenid, Ketonal
nabumeton Relifex
kwas tiaprofenowy Surgam
kwas fenaminowy Mefacit
kwas acetylosalicylowy Aspiryna i jej liczne pochodne
noramidopiryna Pyralgina

Coraz rzadziej stosowane ze względu na znaczną toksyczność:
fenylbutazon Butapirazol
fenylbutazon Butapirazol


Stosowane objawowo w zwalczaniu gorączki, bólów o różnym pochodzeniu i małym lub średnim nasileniu. Bywają stosowane w połączeniach z innymi środkami farmaceutycznymi w celu wzmocnienia lub zmienienia profilu ich działania. Hamowanie stanów zapalnych.

Poszczególne leki należące do tej szerokiej grupy różnią się profilem działania. Jedne (np. paracetamol) mają silniej zaznaczone działanie przeciwbólowe, a słabo działają przeciwzapalnie, inne działają silnie zarówno przeciwzapalnie jak i przeciwbólowo.

Z zażywaniem NLPZ należy bardzo uważać gdyż nie śą one nieobojętne dla naszego żołądka. Częste ich stosowanie a zwłaszcza z pominięciem podstawowych zasad bezpieczeństwa powoduje wrzody żołądka!

Tabletki zażywaj koniecznie po posiłku (nigdy na pusty żołądek!!!) i popijaj dużo i najlepiej zwykłą wodą.

Te proste reguły pozwolą jak najbardziej oszczędzać żołądek. Mimo tego, że może obecnie dobrze tolerujesz lek i możesz go zażywać kiedy chcesz, musisz pamiętać, że możesz go brać latami a problemy z żołądkiem mogą pojawić się w przyszłości.

Niektóre NLPZ dostępne są w maściach (jak np. diclofenak). Skuteczność tej drogi przenikania leku do organizmu jest dużo niższa i może mieć właściwie zastosowanie dla małych stawów i/lub we wczesnych objawach choroby.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 09 Lip, 2009   

Tak! pamiętajcie o zażywaniu tych leków po posiłkach. Wiem Pasiflofo, że może to wyszło jak reklama leków. Ale coż - te preparaty świetnie zadziałały na mój organizm :-D więc zdecydowałam się podać nazwy.
Co do leków wyżej wymienionych to z mojego doświadczenia ... większości niepolecam... Gdy choroba jest w zaawansowanym stadium to po prostu...nic nie pomagają niestety :evil: miałam ich pisanych bardzo dużo. Żeby poczuć minimalną ulgę to musiałabym jeść je garściami. Skutek był taki że...żołądek reagował bólem nawet po jedzeniu, a na biodro..leki nie działały W OGÓLE. Nie wiem, po co lekarze piszą pacjentom leki które pomagają tylko na początku choroby. Potem to niepotrzebny wydatek i ogromne ryzyko zniszczenia sobie żołądka.
Lekarze powinni pisać leki na zwyrodnienia w biodrze, w kręgosłupie ( bo one w pewnym stadium choroby bioder zaczynają się tworzyć ). Przez skracanie chorej kończyny rozwijają się deformacje w odcinku krzyżowo - lędźwiowym. Ból wtedy jest jeszcze gorszy niż od samego biodra, ponieważ dolegliwości bólowe nakładają się na siebie. Wszystkim chorym, którym nie pomagają wyżej wymienione leki radzę, aby zasugerowali ortopedzie zbadanie kręgosłupa ( nie wszyscy lekarze zwracają uwagę na to !!! :evil: a szkoda bo chory cierpi dodatkowo !!! ) Bez wyleczenia tworzących się zwyrodnień w kręgosłupie nie da się ujarzmić bólu !!!
U mnie gdy było leczone zwyrodnienie kręgosłupa, nastąpiła ulga i zwiększył się zakres ruchów. Poza tym dorażnie tylko na ból głowy brałam aspirynę. Zrezygnowałam z leków , które nie pomagają mi a szkodzą na żołądek.
Wolałam systematycznie brać witaminy i minerały.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Pi 10 Lip, 2009   

Cytat:
pasiflora
dziękuję za poruszenie tego tematu:)

Osobiście polecam produkty z firmy Doppel herz:) od wyboru do koloru na mocne kości, na mocne stawy, na zdrowe serce, na pamięć itp. itd. Producent ma wiele różnych rodzai suplementów diety, z którymi warto się zaprzyjaźnić:)
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 10 Lip, 2009   

Ważne jest uzupełnienie diety codziennej, gdy nie jemy dużo warzyw i owoców w preparaty zawierające kompozycję witamin i minerałów. Ja używałam długi czas przed operacją preparatu ,który ma świetny skład, poza tym tabletki się nie odbijają. ;-) Cena przystępna bardzo - ok. 13 zł za 30 tabletek. Stosuje się jedną na dzień. :-)
Oto skład:
Koenzym Q10 3,0 mg
Beta karoten 1,5 mg
Biotyna 150,0 mcg
Kwas foliowy 200,0 mcg
Witamina A 800,0 mcg
Witamina B1 1,4 mg
Witamina B2 1,6 mg
Witamina B3 18,0 mg
Witamina B5 6,0 mg
Witamina B6 2,0 mg
Witamina C 60,0 mg
Witamina D3 5,0 mcg
Witamina B12 1,0 mcg
Witamina E 10,0 mg
Witamina K4 25,0 mcg
Potas 40,0 mg
Magnez 100,0 mg
Chrom 25,0 mcg
Jod 150,0 mcg
Mangan 2,5 mg
Miedź 2,0 mg
Molibden 25,0 mcg
Selen 20,0 mcg
Cynk 12,0 mg
Żelazo 10,0 mg

Teraz po operacji odżywiam się zdrowo i bardzo racjonalnie. Jednak na jesień, gdy wrócę do pracy znów sięgnę po ten preparat oraz po tran. To dzięki takiemu uzupełnieniu diety przed operacją miałam takie świetne wyniki morfologi krwi w szpitalu :-D
Ostatnio zmieniony przez AgaW Pon 09 Lis, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
marias 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 56
Doczya: 23 Lip 2009
Posty: 17
Skd: wrocław
Wysany: Czw 13 Sie, 2009   

Czytając powyższe posty zastanawiam się ile bólu można znieśc. W pracy maksymą lekarzy jest ,że pacjent nie może , nie powinien cierpiec. Przyznaję, że są dni kiedy leki na mnie nie działają, a naprawdę wypróbowałam chyba wszystkie dostępne na rynku. W domu , przed mężem i córkami długo ukrywałam ból dopóki nie dopadły mnie bóle nocne, kiedy nie mogłam spac. Wiem, że oni mi współczują ale tez zdaję sobie sprawę, że całe nasze dotychczasowe życie/ narty, góry/, zmieniło się. Dlatego wielką nadzieją dla mnie jest zabieg. Co do leków bardzo długo stosowałam Movalis- 15 mg, Aulin, nie ruszam się bez Ketonalu. Wiem, że to jak cpanie, ale inaczej chyba nie mogłabym funkcjonowac. :cry:
_________________
Maria S.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Czw 13 Sie, 2009   

marias napisa/a:
Czytając powyższe posty zastanawiam się ile bólu można znieśc.


Na to pytanie chyba nie ma odpowiedzi, a nawet jeśli znajdzie ktoś odpowiedź, to z chęcią bym pogratulowała odwagi.....ból hym jest był i będzie pod różna postacią....Jedni odczuwają ból, gdy ukąsi ich osa a inni dopiero wtedy gdy spotkają się ze skalpelem chirurga.... Myślę, ze to dobrze, że nie wiemy ile bólu i cierpienia możemy znieść, może dzięki temu stajemy się lepsi i potrafimy znieść więcej niż ktokolwiek inny, którego życie doświadcza takimi ukąszeniami os.....
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 13 Sie, 2009   

Marias - możemy znieść bardzo dużo... więcej niż się nam wydaje.
Możesz mi wierzyć, że nawet z bólami dziennymi i nocnymi bez leków można długo i normalnie funkcjonować. Wiele zależy od pojescia do siebie. Grunt to nie tracić głowy i z nadzieją czekać na efekty operacji. Pamiętaj, że te wszystkie środki z czasem nie pomogą - więc oszczędzaj żołądek i dbaj o leki osłonowe .
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Czw 13 Sie, 2009   

a jak to niektórzy mówią cały ból jest w głowie, więc może zacznijmy leczyć się na głowę:) To fakt AgaW, że p/bólowe w szczególności NLPZ dość, że do końca nie niwelują bólu, to jeszcze psują żołądek, a z biegiem czasu po długotrwałym stosowaniu tych środków nabawiamy się dyspepsji (zgagi) i kolejnych problemów. więc ochrona błon śluzowych przełyku to podstawa, ja pije siemię lniane:)
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.