Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania dotycz. Ganza
bubu08 
Mikrus Bioderkus



Doczya: 26 Pa 2011
Posty: 6
Skd: olsztyn
Wysany: Pon 14 Sty, 2013   

Witam cieplo wszytkich bioderkowiczow!
Pisze tutaj poniewaz nie moglam znalezc informacji w innych czesciach forum na temat osteotomii wg Ganza u dzieci.
Moja dwuletnia coreczka jest zakwalifikowana do operacji (wrodzone zwychniecie), i mniej wiecej lekarz wytlumaczyl mi na czym ona polega. Ale...
Tu jest wlasnie moj problem - poinformowano mnie ze oprocz plastyki miednicy (panewki) bedzie skrocona kosc udowa o tyle ile krotsza jest nozka czyli o ok 1,5-2 cm.
Czy to jest w standardzie takiej operacji? Dlaczego chca jej ciac ta kosc? Przeciez jak "sciagna" nozke i wloza slowe kosci udowej do panewki to nozka bedzie rowna.
Bardzo prosze o pomoc w wytlumaczeniu.
Pozdrawiam, Ania.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 15 Sty, 2013   

bubu08 napisa/a:
Czy to jest w standardzie takiej operacji? Dlaczego chca jej ciac ta kosc? Przeciez jak "sciagna" nozke i wloza slowe kosci udowej do panewki to nozka bedzie rowna.

Czy napewno Twoja córka ma mieć przeprowadzoną osteotomię Ganza? Nie inną?
Swoje opisane tutaj pytania powinnaś zadać lekarzowi, to on powinien Ci wytłumaczyć dlaczego chcą wykonać taki zabieg a nie inny.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
bubu08 
Mikrus Bioderkus



Doczya: 26 Pa 2011
Posty: 6
Skd: olsztyn
Wysany: Wto 15 Sty, 2013   

Napewno Ganza, bo juz przed 1 wizyta duzo czytalam waszego forum szukajac i namiarow na prof. Czubaka i historii innych dzieci (i nie tylko) z dysplazjami bioder.
Ale chyba juz cos znalazlam. Boni miala cos podobnego i nawet RTG wrzucila, i nie wiem czy corcia Jolanty jest juz po czy jeszcze przed operacja ale to ta sama operacja.
Tylko jak ta kosc sie pozniej zrasta? To mnie zastanawia i przyprawia o bezsenne noce, bo termin do szpitala mamy juz na 12 lutego.
No nic, damy rade. Wszyscy tu jestescie tak silni i tryskacie takim optymizmem ze trudno sie tym nie zarazic :)
Dziekuje i pozdrawiam.
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Wto 15 Sty, 2013   

bubu 08 Witam Cię serdecznie na forum. Może Cię trochę pocieszę to wygląda faktycznie nie ciekawie na moim zdjęciu ale zapewniam Cię że nie jest tak strasznie kość uda i biodra zagoiła mi się bardzo szybko i bez komplikacji. Zespolenie miałam prawie rok czyli do wyciągnięcia. Bo to się po roku wyciąga. A do czasu wyciągnięcia funkcjonowałam normalnie nawet pracowałam. Twoja córeczka jest malutka myślę że nie powinno być żadnych komplikacji takie maluchy szybko dochodzą do siebie. Oczywiście po zabiegu będzie ciężko bo boli i trzeba będzie póżniej na takiego malucha uważać dopuki się wszystko nie zrośnie i nie zagoi. Nie wiem jak jest w przypadku dzieci czy malutka będzie miała gips po tym zabiegu ja go nie miałam. Tyle tylko że po zabiegu musiałam uważąc na pewne ruchy żeby się nie przewrócić nie robić ruchów których mi nie było wolno nie biegać do zrostu tego wszystkiego a tak funkcjonowałam sobie zupełnie normalnie tyle że wystające łebki od śrubek spod skóry na bioderku ;-) przypominały mi że jestem po zabiegu płyty w udzie póżniej już wogóle nie czułam. Będzie dobrze.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
bubu08 
Mikrus Bioderkus



Doczya: 26 Pa 2011
Posty: 6
Skd: olsztyn
Wysany: Sob 26 Sty, 2013   

Dzieki Bonia za odpowiedz :* Pocieszylas mnie,bo naprawde strasznie wyglada ta noga pooperacji na zdjeciu :)
Mala bedzie miala gips przez 6 tygodni napewno.
Jeszcze raz dziekuje za informacje i podtrzymanie na duchu, ale wiecie - strach ma wielkie oczy a do tego ja panikara straszna jestem :) Jeszcze 17 dni do wizyty. wiec teraz sie chuchamy i dmuchamy co by nie zachorowac :)
Acha jeszce mam pytanie - jestem z siostra dawca krwi, czy jak przedstawie moja albo jej ksiazeczke (ona wiecej oddala:) ) to jaks przyspiesza sie termin operacji? corcia ma bardzo rzadka krew(podobnie jak ja z siostra) i tak sobie pomyslalm czy to by moze pomoglo:)
Pozdrawiam i zdrowka zycze w okresie szalejacej (przynajmniej u nas) grypy :)
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sob 26 Sty, 2013   

Raczej nie sądze że to że oddajecie krew honorowo jako dawcy będzie miało wpływ na przyspieszenie zabiegu chociaż kto wie.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sob 26 Sty, 2013   

bubu08 napisa/a:
corcia ma bardzo rzadka krew(podobnie jak ja z siostra) i tak sobie pomyslalm czy to by moze pomoglo:)

Napewno to byłby jakiś dodatkowy plus, bo do każej operacji jest rezerwowana krew - o szczegóły znaczenia w Waszym wypadku musiałabyś pytać lekarza prowadzącego. Oddawaniu krwi i autotransfuzji jeśli jesteście zainteresowane tematem jest poświęcony osobny temat w dz.ogólnym.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
IRENA 
IRENA
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 46
Doczya: 28 Gru 2009
Posty: 98
Skd: gdzies tam
Wysany: Pon 07 Pa, 2013   

witam ;ja chcialabym sie dowiedziec czy po Ganzu np jest mozliwe rozbienie rezonansu na kregoslup l-s /mam skier i na ten rok brak terminow i nie wiem co robic wtym wypadku :(
prosze o przeniesienie na odpowiedni dzial jesli to nie ten
p.s na razie dzis zamowilam termin na kolejny tydz za kase ale jak bym mogla skorzystac ztego skier od lek i poczekac to ...
tylko wlasnei nei wiem czy bede mogla go zrobic po operacji :roll:
 
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 45
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Wto 29 Pa, 2013   

Ireno, po operacji osteotomii Ganza możesz robić rezonans na pewno kiedy będziesz miała usunięte już zespolenie - czyli śruby. To oczywiste. Natomiast w trakcie kiedy będziesz miała śruby - zakładam, że będą to 3 sztuki z czego najdłuższa będzie miała około 10-12 centymetrów też możesz zrobić rezonans, ale najpewniej metal wywoła zakłócenia i niewiele z obrazu będzie można wyczytać. Czyli najpewniej (moim zdaniem) badanie będzie nieudane. Ale powinnaś zapytać o to najlepiej któregoś z lekarzy, a juz najlepiej lekarza/technika wykonującego rezonans.
 
     
Ewkaw 
ewka
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 55
Doczya: 02 Gru 2013
Posty: 6
Skd: Nowy Sącz
Wysany: Wto 31 Gru, 2013   Operacja

Witam
Mam pytanie do Was bioderkowiczów. Czy KTOS z WAS jest PO lub PRZED operacja dwóch stawów biodrowych metodą Ganza.?

Ja miesiąc temu miałam operacje jednego stawu biodrowego i chciałam Was zapytać po jakim czasie decydowaliście się na operacje drugiego ?

:-)
_________________
Wiara czyni cuda
 
     
Renata 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 49
Doczya: 19 Sty 2010
Posty: 18
Skd: Grodzisk Maz.
Wysany: Czw 02 Sty, 2014   

Ja moją drugą operację miałam po półtora roku, ale można mieć szybciej.
 
     
Ewkaw 
ewka
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 55
Doczya: 02 Gru 2013
Posty: 6
Skd: Nowy Sącz
Wysany: Czw 02 Sty, 2014   

A kto Renato decytował o tym że dopiero po 1,5 roku ;-)

Bo mi mówili że teraz już robi si e po poł roku drugie biodro :?:
_________________
Wiara czyni cuda
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 02 Sty, 2014   

Jak już gdzieś było pisane drugie biodro powinno być operowane wtedy gdy pierwsze będzie wyrehabilitowane tzn. zostanie przywrócona strukturalna sprawność tkanek i funkcjonalnie stabilnie odbudowane prawidłowe wzorce ruchu pierwszej operowanej nogi (z czym często się wiąże konieczność wyrehabiltowania całego ciała). Wtedy jest ona w stanie bezpiecznie przyjąć dodatkowe obciażenie po operacji drugiej nogi.
W praktyce wychodzi różnie-często drugie biodro operowane jest zbyt wcześnie stąd potem wynikają dodatkowe problemy w rehabilitacji, także z pierwszą operowaną nogą, a nawet czasem się zdarza że operacja nie daje oczekiwanych rezultatów.
Co możesz zrobić? rehabilitować się u jak najlepszego terapeuty stosującego całościowe podejście do pacjenta po pierwszej i po drugiej operacji aby wszystko wróciło do jak najlepszej możliwej sprawności. O tym że możesz mieć operację na drugie biodro powinien niezależnie od lekarza decydować fizjoterapeuta, bo on powienien wiedzieć kiedy Twoje ciało jest na to gotowe i kiedy będzie to bezpieczne dla Twojego całościowego stanu.
Jest więcej osób na Forum po 2 operacjach Ganza, może ktoś jeszcze się tu wypowie.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Renata 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 49
Doczya: 19 Sty 2010
Posty: 18
Skd: Grodzisk Maz.
Wysany: Wto 07 Sty, 2014   

Pierwotnie nie planowałam dwóch operacji (drugie biodro nie bolało). Decyzję o drugiej operacji podjął profesor Czubak jak zgłosiłam się na usunięcie śrub po pierwszej operacji (dlatego taka przerwa między operacjami).
Ja moją profesjonalną rehabilitację rozpoczęłam dopiero po drugiej operacji, jak trafiłam na forum BIODERKO :-)
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 45
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Wto 07 Sty, 2014   

Renato, odnośnie czasu między jedna a druga operacją - trzeba zobaczyć jakie są terminy w szpitalu. Teraz zdaje się, niestety długie :/ Na Ganza czeka się około 1-2 lat... Ale jest szansa, że jeśli jesteś juz pacjentka szpitala i jest to kontynuacja leczenia - jest szansa, że będzie to szybszy termin. Dzwoń na oddział IB i popytaj :)
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.