Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Moja historia - Jochana71
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Czw 24 Maj, 2012   

jochana71 Za szybko wyszłaś ze szpitala ;) byłam dziś w Piekarach odwiedzić Nawojkę i chciałyśmy z Tobą pogadać a tu tylko pocałowałyśmy klamkę :(
No cóż w sumie w domu najlepiej, może się kiedyś spotkamy i nadrobimy :) Powodzenia w dochodzeniu do formy, pozdrawiam!!
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
drupinka 

Maximus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 66
Doczya: 19 Sie 2009
Posty: 420
Skd: Górny Śląsk
Wysany: Czw 24 Maj, 2012   

jochana71 napisa/a:
Dzięki właśnie zrobiłam 2 rundki z chodzikiem. pozdr

A to znaczy że idziesz ku lepszemu życiu :) Trzymaj się!
 
     
jochana71 
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 52
Doczya: 20 Kwi 2011
Posty: 14
Skd: Pszczyna
Wysany: Sob 26 Maj, 2012   

Wiem; że szybko wyszłam ale te szpitalne łóżko mnie wykańczało, no i wiem co robić jak ćwiczyć, myśle że sobie poradzę.

Dzięki, za odwiedziny :lol:

Będę na kontroli 6 lipca, taki kawał czasu. Na pewno będzie już dobrze.
Dobrze, że jesteście, bardzo wszystkim dziękuje, informacje, rady, bardzo mi pomogły.

Pozdrawiam
 
     
Adam 
Adam
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 2
Wiek: 62
Doczy: 15 Cze 2011
Posty: 36
Skd: Poznań, Sztokholm
Wysany: Pon 04 Cze, 2012   

Witaj w klubie BMHR jochana71, gratuluje udanej operacji i życze szybkiego powrotu do pełnej sprawności. Jesteś moją rówiesniczką :-) (ja byłem operowany 15 maja, lewe BMHR) bedę śledził z ciekawością twoją historie.
Powodzenia
Adam
_________________
Prawe BMHR Mr McMinn 2011-11-08
Lewe BMHR Mr McMinn 2012-05-15
 
     
jochana71 
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 52
Doczya: 20 Kwi 2011
Posty: 14
Skd: Pszczyna
Wysany: Pon 04 Cze, 2012   

No tak ja byłam operowana w Piekarach 16.05.2012 moja pierwsza kapa - piękna.
Zastanawiam się na temat klamer ja mam je jechać wyciągać w 28 dniu po operacjii.
U ciebie jakoś to szybko idzie, z tego co piszesz.

Co ćwiczysz że tak szybko dochodzisz do siebie???

U nie są straszne bóle w pachwinie i bolą mnie mięśnie na udzie.

I czy masz wrażenie jak by w biodrze Ci coś przeskakiwało???

Pozdrawiam
 
     
Adam 
Adam
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 2
Wiek: 62
Doczy: 15 Cze 2011
Posty: 36
Skd: Poznań, Sztokholm
Wysany: Pon 04 Cze, 2012   

jochana71 napisa/a:
No tak ja byłam operowana w Piekarach 16.05.2012 moja pierwsza kapa - piękna.
Zastanawiam się na temat klamer ja mam je jechać wyciągać w 28 dniu po operacjii.
U ciebie jakoś to szybko idzie, z tego co piszesz.

Co ćwiczysz że tak szybko dochodzisz do siebie???

U nie są straszne bóle w pachwinie i bolą mnie mięśnie na udzie.

I czy masz wrażenie jak by w biodrze Ci coś przeskakiwało???

Pozdrawiam

Klamry standardowo wg McMinna są wyjmowane po 12 dniach, ja poczekałem do 14 dni ale zdjeto mi co drugą i jutro w 21 dniu pozbede sie reszty a to dlatego że tydzien temu rana sie jeszcze troche sie rozchodziła i dla pewności po konsultacji z lekarzem domowym i doświadczoną pielegniarką postanowiłem zostawic tydzien dlużej.
Ja nie mam bólów w pachwinie moge nogi rozchylac bez bólu , mam podobnie jak ty straszny ból mięsni w udzie ktory promieniuje do kolana . Ból w kolanie nasila sie po każdym zgieciu nogi w kolanie i trwa przez dłuższą chwile. Ten ból zniechęca mnie do ruchu ale biore srodki przeciwbólowe żeby móc się poruszać.iekawe bo zginanie nogi w biodrze nie sprawia mi wielkiego bólu.
Moje ćwiczenia są bardzo proste *edit ADMIN - zgodnie z zasadami Fundacji Bioderko ćwiczenia doskonałe i dobrze dobrane dla jednego pacjenta niekoniecznie przyniosą poprawę i pomoc u innych pacjentów. Czasem zdarza się, że moga przynieść wręcz odwrotny skutek (!) Jeśli jochana71 poszukuje pomocy i odpowiedź w kwestii tego jak mądrze ćwiczyć by szybko i bez powikłań wrócić do zdrowa polecam tylko i wyłacznie kontakt z specjalista rehabilitacji funkcjonalnej*
Ja mam podobne wrażenie że coś mi przeskakuje i to w obu biodrach, nie przejmuje sie tym, zapewne gdy wszystko sie zagoi i mięśnie sie wzmocnia to pewnie to zniknie.
pozdrawiam
Adam
_________________
Prawe BMHR Mr McMinn 2011-11-08
Lewe BMHR Mr McMinn 2012-05-15
Ostatnio zmieniony przez Katja Pon 04 Cze, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
jochana71 
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 52
Doczya: 20 Kwi 2011
Posty: 14
Skd: Pszczyna
Wysany: Wto 05 Cze, 2012   

hej
ja też pytałam się mojej zaufanej pielęgniarki i powiedziała że nie ma co się śpieszyć z wyciągnięciem klamer, bo może się blizna rozejść , więc pojadę w 27 lub 28 dniu.

A co do bólu w pachwinie, to już wiem dlaczego, mam rehabilitanta, przyjeżdża do domu, który stwierdził straszne przykurcze no niestety tak mocno to nogę oszczędzałam przez 2 lata a wcześniej przed operacją w 2009 roku też była cały czas była oszczędzana i to powoduje te przykurcze . Ale już jest jakiś postęp.

Tydzień wcześniej to się aż popłakałam, teraz jest już lepiej.
Nie jem za dużo środków przeciwbólowych bo mój żołądek ledwo je toleruje.

Myślę, że jak przesypiam noc to już jest dobrze i nie muszę ich brać.

Pan Michał tzn rehabilitant powiedział że za 3 tygodnie ostro się weżniemy do pracy, po pierwszej kontroli.

Mam nadzieje że u ciebie też z dnia na dzień jest lepiej.

Pozdrawiam
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 05 Cze, 2012   

jochana71, ja miałam w 8 dobie ściągane klamry i bliznę mam idealną W drugiej nodze wyciągałam w 21 i blizna średnio wygląda :/ Jednak nie zachęcam nikogo do szybkiego czy też późnego wyjmowania klamer. TYLKO i wyłącznie decydentem w tego typu sprawach są wykwalifikowani specjaliści. Wygląd m.in. zależy też o dbania o nią po pełnym wygojeniu. Nie tylko specjalista który zszywa jest tu ważny ale też ważna jest praca fizjoterapeuty i Twoja.
 
     
Adam 
Adam
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 2
Wiek: 62
Doczy: 15 Cze 2011
Posty: 36
Skd: Poznań, Sztokholm
Wysany: Wto 05 Cze, 2012   

jochana71, Czyli po 6 tygodniach i kontroli zaczniesz intensywne cwiczenia z fizjoterapeutą? Masz szczęscie że masz specjaliste od BMHR, tutaj w Szwecji proteza BMHR a nawet BHR nie jest znana. Spotkałem sie z 4 fizjoterapeutami i żaden nie miał pojęcia o BMHR, to ja ich uświadamiałem i pokazywałem cwiczenia otrzymane z Angli. To ja mówiłem jakie są restrykcje przez pierwsze 6 tygodni...Ja po 6 tygodniach nie bede miał juz restrykcji jeśli chodzi o zakres ruchów i obciążenie bioder, bedę mógł w końcu ćwiczyc w basenie a zwłaszcza pływac przez 20 min dziennie żabką wg zalecen mojego chirurga.

pasiflora, interesujące że po 8 dniach wygląda lepiej niż po 21 czyżby za drugim razem było gorzej zszyte? W jaki sposób zależy wyglad rany od fizjoterapeuty? Czy praca nad raną może zapobiec rozejsciu sie skóry? moja pierwsza rana po zdjeciu klamr rozeszła sie mimo zaklejenia plastrami chirurgicznymi i teraz po 6 miesiącach nowa skóra wyglada nieciekawie bo jest ciemna :-(

katja ADMIN szanowna cenzorko Szkoda że usunęłaś link do strony z ćwiczeniami dla pacjetów po BHR i BMHR cwiczeniami zalecanymi przez Mr McMinn . Zapewne zainteresowało by jochana71 jak to wygląda u żródła. Ja podałem przykład moich cwiczeń a nie zalecen dla jochana71 Jest oczywiste że o tempie i sposobie rehabilitacji decyduje chirurg. I tutaj sa rózne szkoły np Dr De Smet jeden z wybitnych chirurgów z Gent zaleca rehabilitacje w basenie już kilka dni po operacji w przeciwieństwie do Mr McMinn wspołtwórcy BHR i BMHR a ostatnio Ceramic BMHR który zaleca rehabilitacje w basenie dopiero po 6 tygodniach od operacji.tak więc w każdym przypadku najrozsadniej jest słuchac sie swojego chirurga, bo to on wie jakie masz kości , jak wygłdała operacja jakie są ew slabe punkty itd. jest więcej rozbierzności jesli sie porówna np.zalecenia chirurgów na temat uprawiania aktywnego sportu(biegi , piłka) , częsć z nich uwalnia restrykcje już po 6 miesiącach inni dopiero po roku kiedy wytrzymałość szyjki głowy kości udowej jest taka jak przed operacją

pozdrawiam i życze dużo zdrowia bo tego nam wszystkim bardzo potrzeba

Adam
_________________
Prawe BMHR Mr McMinn 2011-11-08
Lewe BMHR Mr McMinn 2012-05-15
 
     
jochana71 
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 52
Doczya: 20 Kwi 2011
Posty: 14
Skd: Pszczyna
Wysany: Sro 06 Cze, 2012   

Hej
po 6 tygodniach można więcej ćwiczeń wykonywać i nie mogę się doczekać kiedy będę mogła jeździć na basen, sama samochodem !!! !!

Niestety mój mąż nie ma prawka. Dobrze, że mogę liczyć na siostrę ;-)

Do pracy chcą żebym już wracała - na szczęście mam siedzącą prace przy kompie.

No tyle marudzenia, jak ktoś może napisać jakie można wykonywać ćwiczenia ( izomeryczne znam) to z góry dziękuję.

Muszę nogę wzmocnić we wrześniu idę na wesele do siostry, chociaż żebym jeden kawałek zatańczyć.

Pozdrawiam wszystkich
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 06 Cze, 2012   

Adam napisa/a:
Ja podałem przykład moich cwiczeń a nie zalecen dla jochana71

Jasne Adamie, tylko nie pomyślałeś że wiele osób może te ćwiczenia stosować samodzielnie bez pirozumienia z nikim? i że mogłoby im to zaszkodzić?
Wziąłbyś odpowiedzialność za wszystkie skutki umieszczenia ćwiczeń? także te negatywne? Bo nawet dobre ćwiczenie dla danej osoby ale źle wykonywane może zaszkodzić jak pewnie wiesz.
Dlatego właśnie zostało usunięte bo intencje masz dobre ale ktoś może wykorzystać je w sposób szkodzący sobie.

Adamie-super, że masz tak świetną opiekę lekarzy, terapeutów.
Tu w kraju u nas trudno jest o dobrą rehabilitację funkcjonalną, ale jestem pewna że jeśli Jochana zechce poszukać terapeuty który będzie umiał jej pomóc to znajdzie właściwą osobę. Może nie będzie to łatwe ale nie niemożliwe.
A czas po operacji jest jak najbardziej odpowiedni do rehabilitacji, dobry doświadczony terapeuta będzie umiał ocenić stan pacjentki i poprowadzić ją etapami odpowiednimi dla niej do sprawności.
Lekarz może "zna kości" ale najczęsciej u nas w kraju nie zajmuje się całościową rehabilitacją pacjenta, często wręcz neguje jej konieczność.
Tu jest Polska i polskie realia nie są łatwe.
Jochana jest długo na Forum, dużo czytała naszych wpisów i mam nadzieję że mając odpowiednią osobę do rehabilitacji swoim tempem powróci do sprawności :) Bo nikt odpowiedzialny nie napisze jej ćwiczeń, także żaden odpowiedzialny fizjoterapeuta nie zaleci ich bez zbadania pacjenta.
Jochano-nie chcesz chyba aby Twoja sprawność była przypadkowa, szukaj terapeuty i miej pewność dobrej drogi w rehabilitacji :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
jochana71 
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 52
Doczya: 20 Kwi 2011
Posty: 14
Skd: Pszczyna
Wysany: Czw 07 Cze, 2012   

Dzięki
właśnie znalazłam namiary na fajnego sprawdzonego fachowca.
Przyjeżdża do domu więc o transport nie muszę się martwi


Cytat:
Jochano-nie chcesz chyba aby Twoja sprawność była przypadkowa, szukaj terapeuty i miej pewność dobrej drogi w rehabilitacji
[/fade][/list]

Pewnie masz racje, ale uważam e trzeba ćwiczyć, jak najszybciej się da ponieważ ja po usunięcia torbieli z panewki zaufałam lekarzom i to był błąd przez prawie 2 miesiące ic nie robiłam i strasznie było trudno wrócić do formy.

Rehabilitanci mówią jak najszybciej zacząć ćwiczyć, a lekarze ma się wygoić wszystko,
chyba trzeba to wypośrodkować :)


Dzięki że jesteście

Pozdrawiam
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 07 Cze, 2012   

Nie tyle wypośrodkować ile Twoja sytuacja wymaga nieco innego zapalnowania rehabilitacji zanim wszystko się wygoi-ale dobry terapeuta będzie umiał tak Cię poprowadzić że będziesz bezpiecznie dochodzić do sprawności. Powodzenia !
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Czw 07 Cze, 2012   

jochana71 napisa/a:
Rehabilitanci mówią jak najszybciej zacząć ćwiczyć, a lekarze ma się wygoić wszystko,
chyba trzeba to wypośrodkować

Wypośrodkować czyli pójść na kompromis. W tym przypadku "zgniły kompromis".
Chciałabyś aby Twoją operację przeprowadzało dwóch chirurgów, operujących całkiem różnymi metodami? Ponieważ nie mogli się porozumieć, która metoda jest lepsza, poszli na kompromis. Przez połowę zabiegu przy stole stoi jeden a przez pozostałą połowę drugi. Chciałabyś tak .......?
W sytuacji opisanej przez Ciebie rację mają fizjoterapeuci. Lekarz po zabiegu, określa jedynie stopień obciążenia i ruchów w stawie. Jego rola, na tym etapie leczenia jest już zakończona. Teraz jest czas dla specjalistów z innej dziedziny. Fizjoterapeuta ustala cele terapii, układa jej program (w oparciu o info. lekarza dot. możliwości obciążania nogi), ustala jakie aktywności (to nie są ćwiczenie) będziesz wykonywała przez najbliższy czas.

Tak na marginesie, wiem dlaczego lekarze sugerują rozpoczęcie terapii po 6 tyg / 8 tyg. ba po 3 miesiącach od zabiegu :!: . Dlaczego tak dużo pacjentów, idących tą drogą, trafia na terapię z jeszcze większym bólem niż przed operacją, z powstałymi kompensacjami na skutek nieprawidłowego leczenia, z brakiem podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania swojego ciała podczas jakiekolwiek czynności dnia codziennego.
Chirurg mówiąc o rehabilitacji ma na myśli jedynie fragment Twojego ciała - nogę. A co z resztą , bez której właśnie ta noga nie będzie nigdy funkcjonowała prawidłowo? Nawet jeśli z jakiś względów noga po operacji powinna być w bezruchu (bardzo żadki przypadek) to cała reszta już musi "startować" do pracy. W takiej sytuacji rehabilitacja z "udziałem nogi" rozpoczyna się z "lotnego startu" gdy wszystkie inne układy i systemy w naszym organizmie są gotowe "wspierać i pomagać" nodze podczas chodzenia, leżenia, siadania, schylania, klękania, wchodzenia po schodach, jeździe samochodem i autobusem aż wreszcie podczas jazdy na rowerze i nartach, nawet podczas biegania.

Powodzenia,
Fizkom
 
     
Adam 
Adam
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 2
Wiek: 62
Doczy: 15 Cze 2011
Posty: 36
Skd: Poznań, Sztokholm
Wysany: Pi 08 Cze, 2012   

AgaW napisa/a:
Adam napisał/a:
Ja podałem przykład moich cwiczeń a nie zalecen dla jochana71

Jasne Adamie, tylko nie pomyślałeś że wiele osób może te ćwiczenia stosować samodzielnie bez pirozumienia z nikim? i że mogłoby im to zaszkodzić?
Wziąłbyś odpowiedzialność za wszystkie skutki umieszczenia ćwiczeń? także te negatywne? Bo nawet dobre ćwiczenie dla danej osoby ale źle wykonywane może zaszkodzić jak pewnie wiesz.
Dlatego właśnie zostało usunięte bo intencje masz dobre ale ktoś może wykorzystać je w sposób szkodzący sobie.

Przepraszam ale jaki jest cel forum? Czy błędem jest dzielenie sie z innymi pacjetami doświadczeniami? dzielenie sie np. swoimi pomysłami na usprawnienie codzennego życia, na zmniejszenie bólu , na poprawienie sprawności?Czy błędem jest pokazanie swoich ćwiczeń? Argumentacja że może to spowodować tragiczne skutki jest co najmniej dziwna. Forum bioderko pełne jest dobrych rad itp.i bardzo dobrze. Każdy może sam a najlepiej w porozumieniu z chirurgiem i fizjoterapeuta ocenic czy dany pomysł (ćwiczenie ) jest dla niego odpowiedni. Całkowicie zgadzam sie z toba że ćwiczeń i rehabilitacji nie można robić na własną reke, a tylko i wyłącznie w scisłym porozumieniu ze specjalistą.Jest to prawda tak oczywista że nie sadzę że ktokolwiek na tym forum mysli inaczej a tym bardziej Jochana71
AgaW napisa/a:
Adamie-super, że masz tak świetną opiekę lekarzy, terapeutów.

Własnie ze nie mam super opieki terapeutów , tak jak wcześnie napisałem w historii Jochana71 w Szwecji nie ma fizjoterapeutów przygotowanych do rehabilitacji pacjetów po BMHR, ponieważ BHR a zwłaszcza BMHR jest metodą nową i odsetek pacjetów z kapo to ok 2 % w porównaniu do 98 % pacjetów tradycynej endo. Jest oczywiste dlatego że fizjoterapeuci nie maja odpowiedniego przygotowania do tej nielicznej grupy pacetów.
Podobnie nie ma chirurgów, specjalistów od BHR i BMHR.
AgaW napisa/a:
Lekarz może "zna kości" ale najczęsciej u nas w kraju nie zajmuje się całościową rehabilitacją pacjenta
masz racje to nie jest rola chirurga aby rehabilitowac pacjęta, natomiast to chirurg i tylko on wie kiedy można np. obciążac staw, jakie ruchy można wykonywać , a jakie ruchy sa zabronione, kiedy można najwcześniej zacząć biegać , prowadzic samochód itd.
Polskie realia jakie są wiem i pamietam z autopsji, jest wielu pacjetów na tym forum którzy stali sie ofiarami niekompetecji i błedów w sztuce i którzy moga to potwierdzić. Skoro tylu lekarzy sie myli to ilu jest takich fizjoterapeutów którym możemy w 100% zaufać? Ilu jest doświadczonch terapeutów znających BHR lub BMHR w całej prawie 40 milionowej Polsce? Niewielu.
Fizkom napisa/a:
Tak na marginesie, wiem dlaczego lekarze sugerują rozpoczęcie terapii po 6 tyg / 8 tyg.

Mr McMinn jest starym doświadczonym chirurgiem z ponad 7 tysiacami wykonanymi osobiście operacjiami bioder metodą tradycyjną i brał udział przy powstaniu protezy BHR i BMHR . Jego rekomendacja dla wszystkich swoich pajetów jest wstanie z łóżka na drugi dzien po operacji, i potem codzienne spacery, zestaw ćwiczen usuniety przez ADMIN jest polecany przez pierwsze 6 tygodni, cwiczenia izometryczne w łózku , i tyle nic mniej nic więcej. Dopiero po 6 tygodniach zaleca codzienne pływanie zabka przez 20 minut. McMinn uważa że tkanki miekkie muszą sie najpierw zagoic, wzmocnic zanim zacznie sie bardziej intensywne ćwiczenia a nato wg niego potrzeba 6 tygodni. Pacjęt, wg niego, po 6 tygodniach nie ma juz ograniczenia, i może zginac nogę w biodrze więcej niż 90 stopni.
Fizkom napisa/a:
Chirurg mówiąc o rehabilitacji ma na myśli jedynie fragment Twojego ciała - nogę

Dokładnie tak, i tutaj jest pole do popisu dla fizjoterapeuty aby ułożyc pacjetowi odpowiednie cwiczenia dla reszty ciała.
Fizkom napisa/a:
Lekarz po zabiegu, określa jedynie stopień obciążenia i ruchów w stawie. Jego rola, na tym etapie leczenia jest już zakończona. Teraz jest czas dla specjalistów z innej dziedziny. Fizjoterapeuta ustala cele terapii, układa jej program (w oparciu o info. lekarza dot. możliwości obciążania nogi), ustala jakie aktywności (to nie są ćwiczenie) będziesz wykonywała przez najbliższy czas.

Świeta racja
jochana71 napisa/a:
ehabilitanci mówią jak najszybciej zacząć ćwiczyć, a lekarze ma się wygoić wszystko,
chyba trzeba to wypośrodkować
Niekoniecznie wypośrodkowac , wydaje mi sie że mówia o tym samym, tzn ćwiczenia nie wykluczają wygojenia sie rany, a wrecz przyspieszaja tylko nie każde i nie pod każdym obciązeniem. Nie sądze żeby którykolwiek lekarz zalecał leżenie plackiem w bezruchu przez kilka tygodni do czasu wygojenia. Powiedzenie ruch to zdrowie ma szczególnie ważne znaczenie dla nas pacjetów

pozdrawiam serdecznie
_________________
Prawe BMHR Mr McMinn 2011-11-08
Lewe BMHR Mr McMinn 2012-05-15
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.